GLAAD, televizyonda kuir temsiliyetindeki düşüşe dikkat çekiyor

Yazı: Kiraz Mısırlıoğlu

GLAAD’ın (the Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) yayımladığı “Where We Are on TV” başlıklı rapora göre,  ABD’de kuir içerikli televizyon yapımları ve kuir karakterler gün geçtikçe azalıyor. GLAAD tarafından her sene hazırlanan rapor, LGBTİ+ karakterlerin bir televizyon sezonu içerisindeki varlığını inceliyor. Güncel rapor ise 1 Haziran 2022 ile 31 Mayıs 2023 arasında prömiyer yapan veya yeni bir sezonunun prömiyer yapması beklenen, oyuncu kadrosunun ağlar tarafından duyurulduğu veya onaylandığı orijinal senaryolu dizilere dayanıyor. Bu rapor bir araya getirilirken, tüm televizyon programı türlerini kapsayacak şekilde oluşturuluyor. 

Bu seneki “Where We Are on TV” raporuna göre; sekiz farklı yayın akışındaki kablolu ve kablosuz diziler baz alındığında, toplamda 596 LGBTİ+ karakterlere rastlanmış. Bu sonucun önceki rapordaki karakter sayısından 41 eksik olduğu öne çıkıyor. GLAAD’ın elde ettiği veriler; rapordaki 596 temsili karakterin yüzde 29’unun bir sonraki rapor için geri dönmeyeceğine de işaret etmekte.

Rapordan notlar ve çözüm önerileri 

GLAAD’ın araştırmasına göre, bu düşüş büyük ölçüde dizilerin iptalinden kaynaklanıyor. Rapora göre; sırf dizileri iptal edildiği için yok olan en az 140 karakter var. Tabii tek sebep bu da değil; formatları gereği tek sezon olarak yayımlanan ve sona eren diziler de bu listenin içinde. Fakat LGBTİ+ karakterlerin her yıl giderek azalması gözden kaçmayan bir detay. “Tüm yayın ağlarındaki bu düşüş, tekrar eden bir akım hâline gelmemeli ve LGBTİ+ içerme radarında bir sinyal olarak geride bırakılmalıdır.” diyor GLAAD ekibi.  

GLAAD, daha da endişe verici olanın, “Kesilen dizilerin çoğunun LGBTİ+ karakter içermesi ve geniş bir izleyici demografisinin sürekli olarak yeni programlar araması, ancak daha ellerine tatmin edici bir son gelmeden bu programların iptal edilmeleri” olduğu görüşünde.

Her ne kadar dizilerin iptali kuir içeriklerin azalmasını büyük ölçüde etkilese de bunu tek sebep olarak göremeyiz. Bu tür temsil biçimlerinin günümüzde birçok toplumsal ve politik faktörlerden de etkilendiği âşikar. Önemli olan bu konuda ne yapılabileceği.

Raporda sunulan çözümlerden bazıları arasında trans temsilinin artırılması, kablolu yayında yeni kuir programlara yeşil ışık yakılması ve LGBTİ+ yapımlara daha büyük pazarlama bütçeleri sağlanması yer alıyor. GLAAD’ın “Where We Are On TV” raporunun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.