Bir kız çocuğunun büyüme ve göç hikâyesi

Yazı: Sevda P. Yıldız

Multidisipliner sanatçı Zeynep Sıla Demircioğlu, My Mother’s Hair (Annemin Saçı) isimli belgesel animasyon kısasını 8 Mart Kadınlar Günü’nde online erişime açtı. 

2020 çıkışlı animasyon My Mother’s Hair, Almanya’ya işçi olarak göç eden kuşaktan miras bir hikâye. Çocuklarını ana vatanında bırakarak Almanya’ya giden bir annenin en küçük kızının dilinden, annenin temasından uzak kalmış bir kadın olma deneyimini izliyoruz. İçinde umudu, ayrılığın verdiği yoksunluğu, kavuşmanın verdiği mutluluğu ve ailenin iki farklı kuşağından kadının birbiriyle kurduğu bağı, bir kadının annesiyle kurduğu bağın derinliğini sıcacık görüntüler eşliğiyle anlatan; farklı yönlerden hepimizin öyküsünün anlık da olsa bir kısmıyla kesişebileceği bir kısa film bu. 

Araştıması ve röportajını Gulzat Matisakova’nın, görselleri ve yönetmenliğini ise Zeynep Sıla Demircioğlu’nun üstlendiği My Mother’s Hair; 2021 Leipzig Film Festivali, 2021 Thessaloniki Animasyon Festivali, 2022 Tricky Women film Festivali gibi dünyanın farklı yerlerinden festivallerde ödüle uzanmıştı. 

Zeynep Sıla Demircioğlu endüstriyel tasarım, medya çalışmaları gibi alanlarda eğitim aldıktan sonra 2019’da Hamburg’a taşındı; yüksek lisansına burada devam etmekte. Ödüllü Three Cypresses, Abla Deme Lazım Olur! gibi kısa filmlerinin yanında stop-motion, 2D oyun tasarımı gibi birçok farklı medyada üreten sanatçının Buluntu Fanzin adlı bir yayını da var. Tüm işleri ve kendisiyle ilgili detaylı bilgiye kişisel web sitesinden ulaşılabilir.

Her gün çeşitli yollarla eksiltilirken, bazen çok yalnız hissettiğimizde, birbirimize duyduğumuz ihtiyacı fark etmek için, asla yalnız olmadığımıza inanmakta zorlandığımızda ya da yıllar boyu duyduğumuz, bizi bizden uzaklaştırmaya çalışan her sese, söze, bakışa, eyleme rağmen yan yana olabilmenin verdiği sıcaklığı, gücü hatırlamak dileğiyle.

Yaşasın 8 Mart!