Google’dan ikili toplumsal cinsiyet sistemini reddeden 53 yeni emoji

Google, farklı cinsiyet kimliklerine yönelik kapsayıcılık ilkesinden hareketle Pixel telefonların emoji ailesine 53 yeni üye ekliyor. Emojilerin beta sürümü bu hafta yayınlanacak ve onları bu yıl içinde Android Q telefonlarda da görmek mümkün olacak.

1999 yılında 176 adet yayınlanan emojilerin sayısı bugün 3000’i aşmış durumda ve hâlâ da artmakta. Şimdilerde, emoji ailesinde eşcinsel çiftlerin, kadın bilim insanlarının ve farklı ten rengine sahip kişilerin temsillerini bulabiliyoruz. Elbette bu çok olumlu yönde atılan bir adım, ancak bu temsillerin daha kapsayıcı hale gelirken bir taraftan da daha bireysel ifadelere dönüşmeleri de tartışılmakta.

Bu ironinin, şirketin her kullanıcıya hitap etmesini zorlaştığı belirtiliyor. Google tasarımcısı Jennifer Daniel da bunun farkında ve yeni emojilere herhangi bir kimlik yüklemeyerek bu durumu çözme taraftarı:

“Bu ifadeleri; ikili olmayan, üçüncü, aseksüel ya da nötr olarak adlandırmıyoruz. Ancak daha kapsayıcı hissettiren ifadeler yaratmak mümkün.”

Google’ın yarattığı karakterler daha kapsayıcı hissettiriyor ve pek çok kullanıcının kendi kimliğinden parçalar bulabileceği çok kimlikli ifadeler sunuyor. Örneğin yeni tasarlanan merperson (“denizinsanı”) emojisinin, turuncu bir kuyruğu var, saçları çeneye kadar iniyor ve kollarını göğsünün üzerinde birleştiriyor. Aynı şekilde, vampir emojisi de kolye veya papyon takmayarak ikili sisteme dahil olmuyor.

Bu arada, Google emoji konusunda Apple ve diğer teknoloji şirketleriyle iş birliği içinde. Bakalım bu emojilerin farklı versiyonları diğer şirketlerce nasıl şekillendirilecek.

(Yazı: Merve Coşkun)