Gorillaz usulü “GTA”

Gorillaz’ın bir festival programını andıran düetlerini bir araya getirdiği Strange Timez albümünde yer alan Beck düeti “The Valley of The Pagans”ın taptaze bir klibi var. Klipte Gorillaz üyelerini Grand Theft Auto oyunlarını andıran bir kovalamacada izliyoruz.

Olaylar Los Angeles’a benzeyen Vinewood isimli bir şehrin sokaklarında geçmekte. Her albümde yaş alan Noodle’ın direksiyon başına geçtiği klipte, GTA oyunlarından aşina olduğumuz gibi ekranın sağ alt köşesinde bir cep telefonu görünüyor. Telefonun ekranında beliren Beck, şarkıyı söylemeye başlıyor. 

Gorillaz’ın sene başından bu yana yayımladığı düetlere bir dizi yeni iş birliğinin eklendiği Strange Timez albümünde Elton John, Robert Smith, St. Vincent, JPEGMAFIA, Tony Allen, Peter Hook, Fatoumata Diawara, Joan As Police Woman gibi konuklar var. Albümün tamamını dinlemek isteyenleri buraya alalım. 

Gorillaz animasyon filmi de yolda

Damon Albarn – Jamie Hewlett ikilisinin yarattığı çizgi grup Gorillaz’ın görsel dünyada titizlikle kurgulanmış bir video kataloğu var. Kimi albümlerinde devamlılık gösteren klipleriyle kısa soluklu maceralara koyulan Gorillaz için ufukta bir animasyon film görünmekte. Song Machine serisinin ikinci sezonundaki şarkıları birbirine bağlayacak şekilde kurgulanan filmin “zaman zaman mantıklı gelse de” genel olarak soyut bir estetiği ön plana çıkardığını söylüyor Damon Albarn. Tabii ikinci Song Machine derlemesinde nasıl bir konuk havuzuyla karşılaşacağımız da merak konusu. 

Gorillaz’ın animasyon filminin Netflix’te yayımlanacağını da doğrulandı. 2003’te, ilk albümün hemen ardından Celebrity Harvest isimli bir Gorillaz filmi için çalışmalar başlamış fakat yaratıcı ekibin fikir ayrılıkları sebebiyle proje rafa kaldırılmıştı.