Duygudurum: Görkem Karabudak - Kontra

Yazı: Cem Kayıran - Fotoğraf: Berk Çakmakçı

Çilekeş ve Bubituzak gruplarının yaratıcılarından Görkem Karabudak, 2021’de “Akılsız Başın Sürgünü” ile start verdiği solo serüveninin ilk kısaçalarını yayımladı. Kontra, Karabudak’ın hem bir şarkı yazarı hem de prodüktör olarak incelikli işçiliğiyle hayat bulmuş dört parçadan oluşuyor. Biri de Da Poet düeti üstelik.

Kapak fotoğrafı ve tasarımı Berk Çakmakçı imzalı, “bağımsız ve cüretkâr” Görkem Karabudak EP’sinin his haritasını çıkardık.

“Gölgeme gücenmeden, kuşandım telaşımı. Seni onla görmenin fikrine öldüm.” diyor açılışı yapan “Kafam Olmuş Kıyamet”. Bas-davul yürüyüşüyle ilk iki dakikasında groove’unu yoğuran parça, sonrasında sıkıştırılmış bir Görkem Karabudak masterclass’ına evriliyor. Epik gitar riffleri ve isyan bayrağını göğe çeken nakaratıyla bir hortum etkisi yarattıktan sonra, başladığı yere dönüyor. Sersemledik ama gözler parıldıyor.

Pusuda İstila” ile sanki frenleri patlamış bir arabanın direksiyonuna geçiyoruz. Kalabalığın içinde, etrafı saran bir yangından kaçırıyor Görkem Karabudak. Yankılanan heceleri, kirli gitar tonları ve kalp sıkıştıran temposuyla aktıkça şalteri atmış bir zihnin içine daldığınızı hissettiriyor. “Oh, biraz da burama lütfen. dedirten bir freakout.

Üçüncü şarkı “Arıyorum Belamı Menzildeyim” ile kalp atışları normal temposuna dönüyor. EP’nin endüstriyel baladındayız. Yorgun düşmüş bir âşığa kulak verdiğimiz şarkıda, Görkem Karabudak’ın vokal üslubu her zamanki gibi vurgulu ama yer yer hiç olmadığı kadar da teatral bir kıvama bürünüyor. Alabildiğine koyu sonik dünyanın üzerine pek yakışmış doğrusu. 

Finali yapan “Sanrılar Çıldırmış Olmalı” için bir bölüm sonu canavarı demek abartılı olmayacaktır. Da Poet ile kaynattıkları cadı kazanında ünlemli toplumsal cümleler fokurduyor. Onlarla yumrukları sıkıp sesi yükseltme arzusu saracak bünyeyi, baştan söyleyelim. Karabudak’ın saç tellerini savuran rifflerine kapılırken, “Gözünüzde perde sabit, fikriniz net. Talan ettiniz ve yine mağdur sizsiniz hep.” diyor Da Poet. 

Kontra, her dinlemede başka bir dalına tutunup yeni tatlar çıkarabileceğiniz bir koleksiyon. Hemen daha fazlasını istemeniz yüksek ihtimal ama döndüre döndüre, evire çevire genişleyen 16 dakikalık bir kurgu çıkarmış ortaya Görkem Karabudak. Heyecanı bir an olsun sönmüyor.