Sadece ay ışığının seçilebildiği bir gecenin şarkısı

Yazı: Sevda P. Yıldız - Fotoğraf: Aylin Güngör

Görkem Karabudak ve Tuğçe Şenoğul, bu kez ortaklık kurdukları bir tekliyle karşımızda. Daha önce Tuğçe Şenoğul’un Gölgelerine albümünde de birlikte çalışan ikili, bu sefer Görkem Karabudak’ın önümüzdeki aylarda dinleyeceğimiz ilk solo uzunçalarında yer alacak bir parça için buluştu. Kopkoyu Bir Yolculuk”, iki sesin harika uyumu ve tematik kurgusuyla baştan sona, ismine yaraşır bir şarkı.

“Kopkoyu Bir Yolculuk”un birçok köşesinde ikilinin ortak imzaları var. Şarkı sözleri Görkem Karabudak ve Tuğçe Şenoğul tarafından beraber yazılmış. Konusu ise ikilinin tanımına göre, “masalsı dokusuyla, sönmek üzere olan Kuzey Yıldızı ile onu hayatta kalmaya ikna etmeye çalışan gün ışığı arasında geçen diyalog.” 

Bu diyaloğun tanıklığı için gereken tüm koşullar sağlanmış, parçayı dinlediğinizde verilen tüm referanslar karşılanıyor doğrusu. Bazen kulağınıza fısıldar kadar yakın, bazen dokunamayacağınız kadar uzak hissettiren, incelikle işlenmiş vokallere sahip “Kopkoyu Bir Yolculuk”, minör modlarla bezeli synth cümlelerinin yarattığı karanlık hava ve dinamik perküsyonlarla birlikte, sadece ay ışığının seçilebildiği bir geceyi çağrıştırıyor.

Parçada yer yer hissedilen netameli havayı destekleyecek birçok öge de Deniz Bankal’ın kendi üslubuyla albüm kapağına taşınmış. Tekli Sümbül Plak etiketi taşıyor.