Görsel efekt uzmanlarının yaşam boyu başarı ödülü Peter Jackson’a

Sinema ve televizyon endüstrilerindeki görsel efekt uzmanlarının ABD menşeli meslek birliği VES (Visual Effects Society), her yıl verdiği Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile sanat veya bilime önemli ölçüde katkıda bulunan isimleri onurlandırmakta. Bu sene karar kıldıkları kişi,  kimsenin itirazı olmayacak cinsten: kariyerinin başlarında düşük bütçeli ve el yapımı görsel efektler kullanan, zamanla bu alanda çığır açmış nice gişe canavarını filmografisine kazandıran, aynı zamanda Weta Digital isimli şirketin de kurucularından olan Peter Jackson.“Film ve restorasyon tarihinde yer alacak, övgüye değer işler”

VES yönetim kurulu başkanı Lisa Cooke’a göre Jackson “film yapımının bilinen sınırlarını zorlayan, vizyonu ve sanata katkıları efsanevi” bir sinemacı. İzleyici ile hikâye arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlama gücünden, farklı türdeki görsel efektleri ustalıkla harmanlanma maharetlerinden ve olağanüstü hayal gücünden övgülerle söz edilmekte. 

Ayrıca arşiv görüntülerini değerlendirmek için ürettiği son teknolojinin, film ve restorasyon tarihinin övgüye değer işleri arasında yer alacağı söyleniyor. Birinci Dünya Savaşı’na ait gün yüzüne çıkan kayıtları geliştirip dönüştürdüğü belgesel They Shall Not Grow Old’un ardından; henüz izleme fırsatı bulamadığımız The Beatles: Get Back’de de aynı tekniği kullanmıştı.

Jackson ise “Hayatım boyu yaptıklarımla onurlandırılacak olsaydım, VES ödülünü seçerdim, çünkü kariyerime 7 yaşında modeller yaparak ve onları Super 8 kamerayla çekerek başladım.” diyerek ödülün kendisi için pek manalı olduğunu hissettirmekte. “Görsel efektler yapma hayali, bir film yapımcısı olarak tüm dünyamın tohumuydu. Ama adı Yaşam Boyu olduğu için zirvede olduğumu sanmayın, daha yapacak çok iş var.” diyor.

Büyük bütçeli bir üçlemenin rejisini üstlenen ilk yönetmen olan Jackson, özellikle The Lord Of The Rings’in görsel efektleriyle oldukça konuşulmuştu. Serideki efekt çalışmaları 3 Oscar, 3 BAFTA, 12 adet de VES ödülü sahibi.

Yılın en iyi görsel efektleri: “Tenet”, “The Mandalorian”, “Lovecraft Country” ve diğerleri

Jackson’a ödülünü 6 Nisan’da takdim edecek olan VES (Visual Effects Society), sadece Yaşam Boyu Başarı Ödülü vermiyor; aynı zamanda geçtiğimiz senenin en başarılı görsel efektlerini de onurlandırıyor. Bu senenin ana dallardaki adaylarına göz atmak isteyenleri, hemen aşağıya alalım.

En İyi Görsel Efekt (Film)

Jingle Jangle: A Christmas Journey
The Midnight Sky
Project Power
Tenet
The Witches

En İyi Yardımcı Görsel Efekt (Film)

Da 5 Bloods
Extraction
Mank
News of the World
Welcome to Chechnya

En İyi Görsel Efekt (Dizi)

Lovecraft Country; “Jig-A-Bobo”
The Mandalorian; “The Marshal”
Star Trek: Discovery; “Su’Kal”
Timmy Failure
Westworld; “Crisis Theory

En İyi Yardımcı Görsel Efekt (Dizi)

The Crown; “Gold Stick”
I Know This Much Is True; “Episode 1”
Mrs. America; “Shirley”
Survive
Vikings; “Best Laid Plans”
Warrior; “Learn to Endure, or Hire a Bodyguard”

En İyi Görsel Efekt (Animasyon)

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Trolls World Tour

Yazı: Merdan Çaba Geçer