“Lord of the Rings” dizisinin ev sahibi, filmlerin de çekildiği Yeni Zelanda

Bütçesinin tahminen bir milyar dolar olduğu düşünülen ve sadece Amazon Studios’un yapımları içinde değil tüm zamanların en pahalı dizisi olarak kayda geçecek Lord of the Rings, yönetmen Peter Jackson’ın alametifarikaları Lord of the Rings ve The Hobbit üçlemelerinde olduğu gibi Yeni Zelanda’da çekilecek.

17 Eylül Salı günü Amazon’dan gelen açıklama dizinin ön prodüksiyonunun çoktan başladığını belirtirken dizinin yürütücü yapımcıları J.D Payne ve Patrick McKay, Yeni Zelanda’da olmaktan ne kadar hoşnut olduklarını şu cümlelerle aktardı: “Orta Dünya’nın İkinci Çağ diliminin ilkel güzelliğini hayata geçirebilmek için görkemli bir yer bulmamız gerektiğinin farkındaydık. O zaman diliminin doğal güzelliklerini; el değmemiş ormanlarını, kıyılarını ve dağlarını yansıtabilecek ve aynı zamanda set için de bir ev hissi yaratabilecek bir mekân olmalıydı. Dolayısıyla Yeni Zelanda’nın tekrardan J.R.R. Tolkien’in Lord of the Rings evrenine ev sahipliği yapacağını resmî olarak açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Üretim aşamasında Yeni Zelanda hükümeti ve özellikle Auckland halkına destekleri için minnettarız ve önümüzdeki yıllarda ortaklığımızı ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Mart ayında dizinin Twitter hesabı üzerinden paylaşılan fotoğraf ve açıklamayla serinin ilk halkası olan The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring’in öncesine tekabül eden İkinci Çağ hikâyelerinin anlatılacağı duyurulmuştu. Dizi hakkında bir diğer sevindirici haber ise Tolkien Estate’in dizinin hikâyeye olabildiğince sadık kalması adına Amazon’un projesini yakından takip edeceği. Dizinin ilk iki bölümünü The Orphanage ile parladıktan sonra Hollywood’a transfer olan İspanyol yönetmen J.A. Bayona yönetecek. Oyuncu kadrosundan açıklanan isimler ise şimdilik Markella Kavenagh ve Will Poulter. 20 bölüm sürecek dizinin, yayın tarihi henüz belirsizliğini koruyor.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz