Gospel’den post-punk’a uzanan ses paletiyle Algiers, 7 Şubat’ta Babylon’da

Atlanta çıkışlı Algiers’ın melez müziğinde müzik tarihinin çeşitli dönemlerine gidip gelerek zamanı büktüğünüzü hissetmeniz olası. Matador etiketiyle yayınladığı iki albümle rüştünü ispatlayan dörtlü, ilk İstanbul konserini 7 Şubat’ta Babylon’da verecek. Algiers öncesinde de sahne yeni albümünü nisan ayında City Slang’den yayınlayacak Jakuzi’nin.

Algiers üyeleri Atlanta’da birlikte büyümüş ve senelerce birlikte müzik yapmış olsa da grubun temelleri 2007 yılında Londra’da atıldı. Gençlik yıllarında çevrelerinde tanık oldukları ırkçılık ve toplumsal baskıya karşı seslerini yükseltmek üzere müziği bir platform olarak kullanan Algiers, ekibin geniş müzikal birikimini tek potada eriterek nitelikli bir üretim yapıyor. Algiers’ın tek şarkısında Suicide’ın hipnotik altyapılarını da Gospel vokallerini de Led Zeppelin’in ihtişamını da duyabilirsiniz.

İlk olarak 2012 yılında “Blood” isimli bir tekli yayınlayan Algiers, kısa sürede önemli müzik mecralarının dikkatini çekti. The Wire dergisinde aynı yıl çıkan kritiklerinde yazar Byron Coley, grubun şarkı formunu The Birthday Party ve The Gun Club gibi isimlerle kıyaslıyordu. Sonraki yıllarda canlı performanslarıyla da isminden sıklıkla söz ettiren ekip, New York merkezli Matador’un radarına girmeyi başardı. Yo La Tengo, Cornelius, Pavement, Interpol gibi isimleri kataloğunda burundan Matador’dan ilk albümünü 2015’te yayınlayan Algiers, grupla aynı ismi taşıyan bu ilk albümüyle yıl sonu listelerinin tepe noktalarında kendine yer buldu.

Ayakları fazlasıyla yere basan ama cesur hamleler yapmaktan da asla kaçınmayan ilk albümüyle kulaklarımıza çaldığı eşsiz füzyonunu daha da deşmeye kararlı olan Algiers, iki yıl sonra gelen The Underside of Power albümüyle adeta kariyerinin “ustalık” dönemine geçti. Prodüktörlüğünü Portishead üyesi Adrian Utley’nin üstlendiği albüm, dünyada ters giden her şeyi suratınıza çarparken iyimserlik ve birlik mesajları vermeyi de ihmal etmiyor. Güçlü ve enerjisi hiç bitmeyen bir albüm The Underside of Power. Birçok farklı bileşen barındırıyor olmasına rağmen, ekibin bu bileşenlerin hepsiyle yakın bir bağ kurduğunu da açık bir şekilde belli ediyor.

7 Şubat’ta Babylon sahnesinde tozu dumana katacak olan Algiers’ın KEXP performansına da bir göz atmayı unutmayın. Konserin biletleri burada.