Gruff Rhys’ın tematik albümü yaklaşırken

Super Furry Animals solisti, Galli müzisyen Gruff Rhys, yakında çıkacak solo albümü Seeking New Gods’tan yeni bir tekli yayımladı. “Can’t Carry On” teklisine geri vokallerde Lisa Jen-Brown ve Mirain Haf eşlik ediyor.

Albümün geçtiğimiz ay dinlediğimiz ilk teklisi “Loan Your Loneliness”ı takip eden bu parçayı “Gerçeklik sanrılara yaklaştığında, bu ağır durumdan çıkış yolunu gösterecek bir rehber arayışı” olarak değerlendiriyor Gruff Rhys. Klibinin yönetmenliğini de Mark James yapmış.

Albüm, Rhys’ın grubu Super Furry Animals ile çıktığı ABD turnesinden sonra kısa ve yoğun bir çalışmayla Mojave Çölü ve Bristol’daki seanslarla kaydedilmiş. Ayrıca albümün miksleri, Beastie Boys’la yaptığı çalışmalarla tanınan Mario Caldato tarafından yapılmış. Caldato daha önce çeşitli Super Furry Animals ve Gruff Rhys kayıtlarında da çalışmış bir isim.

Bir yanardağ biyografisi

Albümü başlangıçta Baekdu Dağı’nın (Doğu Asya’da aktif bir yanardağ) biyografisi olarak kurgulamaya karar vermiş Rhys, ancak araştırdıkça ortaya daha kişisel şarkılar çıkmış.

Seeking New Gods; insanlar, medeniyetler ve insanların zaman içinde yaşadığı alanlarla ilgili. İnsanlar gelip geçiyor ama jeolojik unsurlar kalıyor, daha yavaş değişiyor. Sanırım zaman ve hafızayla ilgili. Bu hâlâ bir dağ biyografisi ancak artık Baekdu Dağı’nın zihindeki iz düşümüyle ilgili. Bu kaydı dinleyerek gerçek bir dağ hakkında fazla bilgi edinemezsiniz ama umuyorum ki bir şeyler hissedeceksiniz.’’

Son solo albümü Pang!’i 2019’da paylaşan Gruff Rhys’ın yedinci solo albümü Seeking New Gods, 21 Mayıs’ta Rough Trade Records etiketiyle yayımlanacak.

Yazı: Merve Argun Kodaman

Yükleniyor...