Günün kısası: In Harmony (2021)

Yazı: Zeynep Saçar

Bir orman habitatının parçasısınız; çevrenizdeki herkesin bedenini birer enstrüman olarak kullanabildiğini görüyorsunuz ancak sizde bunu sağlayacak bir “donanım” yok. Öyleyse nasıl iletişim kurabilirsiniz? Norveçli 3D animasyon sanatçısı Marcus Øvre’nın bu kısa animasyonu, tuhaf yaratıklarla dolu bir orman habitatında geçen bir tür aidiyet yolculuğunu anlatıyor. Ötekileştirme, aynı zamanda bir arada olmanın dönüştürücü gücü hakkında sözler söylüyor.

Bedenlerinden anlamlı sesler çıkarabilme yeteneğine sahip, insan formunun çarpık ve birer versiyonunu andıran canlılar arasında kolları olmadığı için ormanın şarkısına katılamayan bir karakteri takip ediyoruz In Harmony’de. Çeşitli denemeler yapsa, çabalasa da fayda etmiyor; ahengi yakalayamıyor bir türlü. Kendisine benzemeyene tahammülü olmayanlar tarafından dışlanıyor elbet. 

Geriye yalnızlığa sığınmak kalıyor diye umutsuzluğa kapılmayın. Ağzı olmayan ama flüt taşıyan bir yabancı, tamamlanmanın vesilesi oluyor zira. Ayrımcılıkla baş etmenin yolu, dayanışmada.

In Harmony, epey ilgi çekici ve eğlenceli -belki kimilerine göre biraz rahatsız edici- karakter tasarımlarıyla öne çıkıyor. Filmin en önemli unsuru olan müzik, her karakterin görünüşüne uygun biçimde hazırlanmış. Filmde sıkça çalan melodi uzun süre aklınızdan çıkmayacak muhtemelen.