Günün kısası: My Moms Eggplant Sauce (2022)

Yazı: Eylül Ege

Bir yemek, genelde sadece bir yemek değildir. Yönetmen Shaina Feinberg’in annesi Maria ile birlikte nesillerarası bir travmanın izini sürdüğü My Moms Eggplant Sauce başlıklı kısa belgeseli, burnunuza gelecek nefis kızarmış patlıcan ve taze domates kokuları eşliğinde bir kadının, kız çocuğu ve anne varoluşlarında geçirdiği dönüşümü merkeze alıyor.

Duygusal istismar konusunda sınır tanımayan bir anne ve onun ısrarıyla evlenip ihanetine maruz kaldığı ilk eşiyle geçirdiği gençlik yıllarında Maria için hayat oldukça zormuş. Kendine sahip çıkmak niyetiyle verdiği boşanma kararının ardından annesinin türlü manipülasyonlarıyla uğraşsa da mutlu bir ikinci evlilik yaparak, yıllar sonra hikâyesini filmleştirecek kızı Shaina’yı doğurmuş. 

Maria’nın insanı hayretlere sürükleyen deneyimlerini, belki de üstesinden gelmesini sağlayan muzip tavrıyla seslendirdiği belgesel; onun kişisel tarihinde önemli bir yeri olan, filme de adını veren yemeğin malzemelerini edinmek için çıktığı alışverişten başlayarak, ocakta pişirip sofrada sunduğu anlara kadar uzanan görüntüleri derliyor. Shaina’nın, alışkın olmadığımız bir yemek programı edasındaki bu göz alıcı estetiğe bulaşan esprili yönlendirmeleri, iyi annelerin kötü oyuncu olabileceğiyle eğleniyor.

Sosun tarifine buradaki açıklama bölümünden ulaşabilirsiniz.:)