Todd Haynes’in merceğinde tüm görkemiyle The Velvet Underground

I’m Not There, Velvet Goldmine ve Carol gibi filmleriyle tanınan Todd Haynes’in yönetmenliğini üstlendiği The Velvet Underground belgeseliyle buluşmaya haftalar kaldı. Prömiyerini Cannes’da yapan film, yönetmenin ilk uzun metraj belgesel işi.

1960’larda New York’ta kurulan ve müziğin seyrini derinden değiştiren grubun etkisini Velvet Underground & Nico albümünü satın alan herkesin, o dönem kendi grubunu kurduğuna dikkat çekerek; belgesel için kolları sıvadığını 2017’de Locarno Film Festivali’nde duyurmuştu Todd Haynes. Hummalı bir arşiv çalışmasının ürünü olan film, The Velvet Underground’un mirasını kutlamak adına şimdiye dek yapılmış en kapsamlı sinematik iş olarak yorumlanıyor.

15 Ekim’de vizyona girecek ve Apple TV+ kataloğuna eklenecek The Velvet Underground’dan yepyeni bir fragman paylaşıldı. Belgeselin grubun temellerinin atıldığı yıllardaki New York’un sanat dünyasına da yakından bakacağının ipuçlarını veren tanıtımdan anladığımız kadarıyla Lou Reed’in özgün rock’n’roll felsefesi de detaylı bir şekilde masaya yatırılacak. Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

Filmle eş zamanlı olarak, grubun klasikleri ve daha önce duyulmamış kimi kayıtlarını bir araya getiren bir soundtrack albüm yayımlanacak. Öncesinde ise, I’ll Be Your Mirror: A Tribute to the Velvet Underground and Nico adını taşıyan bir tribute albüm Verve etiketiyle piyasaya çıkacak. Kurt Vile, Iggy Pop, St. Vincent, Sharon Van Etten & Angel Olsen, Fontaines D.C. gibi isimleri buluşturan toplamaya ismini veren parçaya Courtney Barnett’in yaptığı cover hemen aşağıda.