Gyða ve Jónsi, İzlanda’nın kalıplara sığmayan bestecileriyle bir arada

İzlandalı şarkıcı, besteci ve deneysel pop grubu múm’un kurucusu Gyða Valtýsdóttir, 28 Ağustos’ta çıkacak solo albümünün ilk şarkısı “Evol Lamina”yı yayımladı. Sigur Rós solisti Jónsi’yi de yanına alarak ortaya çıkardığı Epicycle II adlı albüm, içlerinde Skúli Sverrisson, Ólöf Arnalds ve Daniel Bjarnason’un da bulunduğu, İzlanda’nın başarılarıyla öne çıkan sekiz bestecisini bir arada deneyimleme keyfi veriyor. 

Geçtiğimiz yıl, Nordic Council Music Prize’ı kazanan Gyða’nın yeni albümü, 2017 çıkışlı Epicycle’ın devamı niteliğinde. Gyða’nın 2000 yılı aşkın zaman önce yazılan müziklere kendi yorumunu getirerek oluşturduğu parçalar, farklı müzik türlerine mensup olan; kalıplara sığmayı reddedişleriyle öne çıkan İzlanda bestecilerinin dokunuşlarıyla şekilleniyor. 

Gyða, albümün ilk şarkısının oluşma sürecini ve Jónsi’yle ortaklığını şu sözlerle anlatıyor: “‘Evol Lamina’, Jónsi’nin Los Angeles’taki evinde yaptığım vokal ve çello doğaçlamalarıyla meydana geldi ve onun tarafından yoğrulup şekillendirildi. Şarkının enerjisi, türünün sınırlarıyla dans ediyor. Ayrıca bu tını, adeta iki insanın teni arasındaki boşluğu temsil ediyor. Jónsi, bu projeye son katılan isimdi ama her nasılsa geminin kaptanı oldu. Ólöf’ün parçasının yapımcılığına yardım etti ve benimle diğer tüm mikslerin üzerinden geçti. Onu on altı yaşından beri tanıyorum. Uzak gökadaları arasında gidip gelen iki alakasız gezegen gibiyiz.” 

Yazı: Cansu Çubukçu


Yükleniyor...