Hacklenen Radiohead, “OK Computer” döneminden 18 saatlik kaydı Bandcamp’ten yayınladı

Radiohead’in çığır açan albümü OK Computer dönemine ait arşivini tuttuğu 18 saatlik demo ve canlı kayıt geçtiğimiz hacklenmiş ve “The Entire OK Computer Sessions” adı altında internete sızdırılmıştı.

Radiohead ise sessizliğini 11 Haziran Salı günü bozdu ve resmî sayfası, Twitter, Facebook ve Instagram üzerinden gitarist Jonny Greenwood imzalı şöyle bir açıklama yayınladı:

“Geçtimiz hafta hacklendik. Birileri Thom’un OK Computer günlerinden kalma MiniDisc arşivini çaldı ve yayınlamakla tehdit ederek bizden 150.000 dolar talep etti.

Biz de şikâyet etmek ya da bunu görmezden gelmek yerine Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) hareketinin yararına arşivdeki 18 saatlik müziği Bandcamp’ten yayınlıyoruz. Yalnızca önümüzdeki 18 gün boyunca… Yani 18 sterlin karşılığında ‘Fidyeyi ödesek daha mı iyi olurdu’nun kararını verebilirsiniz.

Bu materyallerin yayınlanması hiçbir zaman planlanmadı (sadece bazı parçaları OK Computer’ın yeniden basımındaki kasette yer aldı). Pek ilginç değiller ve de aşırı derecede uzunlar. Yani telefona indirilebilecek gibi değil… Ama hava da yağmurlu, yapacak bir şeyiniz yoksa buyurun…”

Greenwood, e-posta taslağı formunda hazırladığı mesajında olayla ilgili takındığı son derece rahat tavrı e-postanın başlığında yaptığı The Big Lebowski göndermesiyle de taçlandırmış.

Jonny Greenwood bu kayıtların ilginç bir yanı olmadığını bastırarak söylese de işler öyle yürümüyor elbet. Kayıtların internete sızmasıyla hayranlar kayıtları analiz eden bir Google Doc bile hazırladı. 1995-1998 yıllarında Radiohead’in yaptığı 18 MiniDisc uzunluğundaki kaydı Yokoluş İsyanı hareketi yararına 18 sterline edinmek için bugünlerde Bandcamp sayfasına başvurmak gerekiyor. Radiohead’den yine dosdoğru ve net bir hamle.