Haftalık klip servisi: The Ringo Jets, Weezer, Okay Kaya ve dahası

The Ringo Jets ilk Türkçe şarkısını kliplendirdi… Weezer, Maskeli’nin “Cringe sağanağı” sözünü akla getirdi… Haftalık klip servisi yayında!

The Ringo Jets – Yadigar Ejder

İstanbul rock’n’roll aleminin en yüksek enerjili ekiplerinden The Ringo Jets sahalara geri döndü. Üstelik kadrolarında yeni bir basçı (Mehmet İncili) ve kataloglarındaki ilk Türkçe şarkıyla! 20 Aralık’ta yayınlanacak Yadigâr isimli yeni EP’den paylaşılan ilk şarkı olan “Yadigar Ejder”in harika klibi, son dönemde Jakuzi klipleriyle karşımıza çıkan Eli Kasavi tarafından çekildi. Eli Kasavi daha önce Ringoların “Tease” klibini de çekmişti.

Weezer – Lost In The Woods

90’lardan bu yana pop rock sahnesinin en sürprizlerle dolu gruplarının başında gelen Weezer, takipçilerini şaşırtmaya devam ediyor. Seneyi “No Scrubs”, “Africa” ve “Billie Jean” gibi farklı dönemlerin klasiklerini coverladıkları Teal Album’le açan (ki Spotify’da bu albümdeki tüm şarkıların Weezer’ınmış gibi görünmesi bugünün müzik âlemindeki kredi eksikliği konusunda bizi düşündürmüştü) Weezer, 2019’un finalini bir başka coverla yapıyor. Bu kez Weezer’dan dinlediğimiz şarkı Disney’in müzikal animasyonu Frozen 2’nun hit halini alan şarkılarından “Lost In The Woods”. Ekibe bu yorumda filmin seslendirme kadrosunda da bulunan Kristen Bell eşlik ediyor. Üstüne, şarkının klibinde filmdeki sahne Rivers Cuomo ve Kristen Bell tarafından canlandırılıyor… Maskeli’nin çok sevdiğimiz bir sözü geldi aklımıza: “Cringe sağanağı!” 

Terrace Martin – The Deuce (feat. The Martin Family Trio)

Kendrick Lamar, Kamasi Washington ve Robert Glasper gibi isimlerle yaptığı üretimlerle birlikte Los Angeles’ın kozmik caz sahnesinin en yetenekli ve çok yönlü figürlerinden biri haline gelen Terrace Martin, 6 Aralık’ta yayınladığı yeni teklisi “The Deuce”un klibini Japonya’da çektiği videolardan oluşturduğu bir kurguyla hazırlamış.

Cerrone – Resolution

Disko müziğin yaşayan efsanelerinden Cerrone zihin açıcı üretimlerine devam ediyor. 70’ler ve 80’lerde yaptıklarıyla Fransız disko akımına yön veren prodüktörlerden biri olan Cerrone, 7 Şubat’ta yayınlayacağı albümü DNA’den yayınladığı yeni klibinde bir distopya resmi çiziyor. Yönetmen Étienne Perrone, “Resolution” klibini görsel bir epik şiir olarak tanımlıyor.

Beach Bunny – Ms. California

Beach Bunny’yle henüz tanışmamış olabilirsiniz ama şarkılarını yakında Amerikan gençlik dizilerinde duymamız epey olası. İlk albümü Honeymoon’u 14 Şubat’ta Mom+Pop etiketiyle yayınlamaya hazırlanan ekip, yeni tekli “Ms. California”yla 2000’lerin ilk yıllarının akıcı pop rock sahnesine göz kırpıyor. Şarkının klibinde de grup üyeleriyle California sokakları ve sahillerindeyiz…

Coldplay – Everyday Life

Bugünlerde iklim krizi nedeniyle turnesine ara vererek gündeme gelen Coldplay, hayatı ve farklılıkları kutladığı yeni klibiyle karşımızda. “Everyday Life” parçası için daha önce Drake klipleri için kameranın arkasına geçen Kanadalı yönetmen Karena Evans’ın çektiği klipte Ukrayna, Güney Afrika ve Fas gibi ülkelerde yapılmış çekimlerde kadraja takılmış günlük hayatın akışından enstantaneler bir araya gelmiş. 

Silversun Pickups – Don’t Know Yet

Geçtiğimiz yaz beşinci albümü Widow’s Weeds’i yayınlayan alternatif rock grubu Silversun Pickups, “Don’t Know Yet” parçası için sade bir performans videosu yayınladı. Siyah beyaz klibin yönetmen koltuğunda daha önce Blood Orange, Anna Calvi ve Solange için çektiği videolarla tanıdığımız Alan Del Rio Oritz oturuyor.

Okay Kaya – Asexual Wellbeing

New Jersey çıkışlı şarkı yazarı Kaya Wilkens, Okay Kaya mahlasıyla ikinci albümünü 24 Ocak’ta pek sevdiğimiz plak şirketi Jagjaguwar etiketiyle yayınlıyor. Spoken word estetiğini benimsediği şarkı yazımıyla dikkat çeken üçüncü tekli “Asexual Wellbeing”, Okay Kaya ve Adinah Dancyger ortaklığıyla çekilen klibiyle paylaşıldı.

Yola – Goodbye Brick Road 

The Black Keys gitaristi Dan Auerbach’ın prodüktörlüğünü üstlendiği ilk albümü Walk Through Fire’la Grammy’ye aday gösterilen genç müzisyen Yola, albümün deluxe versiyonuna sürpriz bir Elton John yorumu ekledi. En popüler Elton John balladlarından “Goodbye Brick Road”un Yola cover’ı için hazırlanan animasyon klip, Brad Strickman imzası taşıyor.

Shopping – Initiative

Son olarak Edwyn Collins prodüktörlüğünde kaydedilen The Official Body albümünü yayınlayan Londra çıkışlı gerçek post punk sevdalısı üçlü Shopping, iki yıllık aranın ardından yeni bir albümle dönüyor. 7 Şubat’ta yayınlanacak All Or Nothing için sabırsızlanmamıza neden olan “Intiative” şarkısının müthiş bas yürüyüşleri ve epey eğlenceli bir klibi var.