Haftanın etkinlik rehberi (8-14 Şubat)

hazırlayan: tuana özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Hamiyet
8 Şubat, Atatürk Kültür Merkezi

Deniz Madanoğlu’nun yazdığı, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği Hamiyet, hikâyesi İrfan Alış’a ait bir Peyk müzikali. Peyk ekibi aynı zamanda sahnede; kendilerine Aslı İnandık, Esra Kızıldoğan, Ezgi Çelik, Bilgesu Kural, Sermet Yeşil gibi isimlerin yer aldığı harika bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Biletler burada. Hamiyet ekibi ile sohbetimiz ise burada.

Daf Jam Session
8 Şubat, Müze Gazhane

Daf Jam Session, farklı müzik türlerinde üreten sanatçıları bir araya getirerek doğaçlama müzik için yeni bir alan açıyor. Her edisyonda sahnesine yeni müzisyenler ekleyerek kadrosunu büyüten Daf Jam Session,  Müze Gazhane Yerin Altında’da. Katılım ücretsiz.

Cihan Öncü – Motus
8 Şubat – 3 Mart, Dirimart

Sergi, Öncü’nün objektifiyle varoluşun yoğun bağlantılarının peşine düştüğü fotoğrafları, duyguların estetikle birleştiği kutsal anları açığa çıkartıyor. Detaylar burada.

Nifas
8 Şubat, Bahçe Galata

Şirin Öten’in yazıp Erdal Baran Şahin’in yönettiği; MaaPerform’un son işi Nifas, yeni doğum yapan bir kadın üzerinden annelik mefhumunu sorguluyor. Biletler burada. Deniz Dursun’un “Annelik ve ikili ilişkilere dair: Nifas” başlıklı değerlendirme metnine de göz atabilirsiniz.

Just on Paper
8 Şubat – 3 Mart, CAM Galeri

Sergi; en temel malzeme olan kâğıdın farklı kullanım alanlarında nasıl değişkenlik gösterip sanat pratiklerine nasıl yansıdığını, nasıl özgün bir dışavuruma dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Detaylar burada.

MOD Gecesi #05: Kum & Bedeviler, Holistic Tsunami, Bakhalar
9 Şubat, Babylon

Hakan Tamar’ın Radyo Eksen’de devam ettirdiği, yerli alternatif/bağımsız sahneye odaklanan MOD programına ait özel gecede alternatif rock, punk ve hip-hop türlerini kendine has bir ruhla harmanlayarak yerli sahnenin dikkat çeken isimlerinden Kum ve canlı grubu Bedeviler; alternatif rock müziğinin yeraltı isimlerden Bakhalar ve Robin Polat’ın “mental anestezi” punk rock projesi Holistic Tsunami sahnede olacak. Biletler burada.

Close Up
9 Şubat, Kumbaracı50

Koffi Kwahulé’nin 2020’de tek erkek oyuncu için yazdığı Close Up, Ulaş Akşit’in güçlü performansı ve Ezgi Coşkun’un etkileyici yönetmenliğiyle insanın yaradılışından bu yana erkeğin temsil ettiği bütün arketiplere yakın plan yapıyor. Biletler burada.

Canavar
9 Şubat, Caddebostan Kültür Merkezi

Yazarlığını ve yönetmenliğini Tunç Şahin’in üstlendiği; sahnede Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin ve Hakan Emre Ünal’ı buluşturan Canavar, izleyiciyi aile sırlarının ve travmaların birer birer açıldığı bir mutfak masası sohbetine götürüyor. Biletler burada.

Afiş : MRE

Yangın & Mojave
10 Şubat, Karga

Kasım 2023’te ilk uzunçaları Plastik’i yayımlayan, derin anlam yüklü sözleri ile karmaşık melodik yapıları harmanlayan post-punk grubu Yangın ile “Neden Böyle”, “Nefessiz”, “İtinayla” teklileriyle farklı janrlarda gezinerek kendine has bir rock soundu oluşturan Mojave yüksek enerjili performansıyla Karga sahnesinde. Detaylar burada.

Hav Hav! & light motiv
10 Şubat, Haymatlos Mekan 

Üretimlerini lo-fi garage punk estetiği üzerine inşa eden Hav Hav! ve İzmirli dream-pop / shoegaze projesi light motiv, 10 Şubat’ta Ankara’da Haymatlos Mekan sahnesinde olacak. Biletler burada.

CANAN – Vuslat
10 Şubat – 16 Mart, artSümer Galeri

Vuslat; masalların, mitolojinin sıra dışı karakterlerini ve doğa varlıklarını özgün bir evrende yeni biçim ve formlarda sentezleyerek, zamansız/emsalsiz bir hikayede gezinmenin kapılarını aralıyor. Detaylar burada.

Büyük Ev Ablukada
11 Şubat, Ses Tiyatrosu

2010 yılından beri gelenekselleşen Büyük Ev Ablukada akustik konser şekli, Defansif Dizayn’ın çıkmasıyla kabuk değiştirmeye başladı bile. Canavar Banavar, Afordisman Salihins ve Galvaniz Gelbiraz akustik gitarları, şıkı şıkıları ve kafalarına estiği gibi muhabbetleriyle sizi yıllardan beri buluştukları yere; şarkılarının içine çekmeyi bekliyor. Suare konserinin biletleri burada, matine biletleri ise burada.

Gülmekten Kendine Dön
5 Nisan’a dek, The Stay Boulevard Nişantaşı

Narek Arzumanyan, Gago, Sedat Girgin, Evgenia Saré ve Arthur Tonakanyan’ın yarattıkları tuhaf ve akışkan dünyaların kapılarını aralayan bir sergi. Bu farklı dünyalar, bir çocuğun henüz kirlenmemiş hayal gücü kadar parlak ve renkli bir diyardan başlayıp kendine acımanın ve eleştirmenin karanlığına kadar uzanan geniş bir spektrumda ziyaretçilerine keyifli ve eşsiz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Detaylar için buraya.

Giriş görseli:
Cihan Öncü
Maymun / Monkey, 2024
FineArt baskı
Hahnemühle Matt Fibre ve Alucobond
133 x 107.5 cm