Haftanın kısaları

Pazartesiden cumaya, Günün Kısası bölümünde yer verdiğimiz kısa filmler burada.

kk1

“Betty Boop – The Old Man Of The Mountain”

1933 yılında Dave Fleischer’ın yönettiği, Cab Calloway’in hem seslendirmen olarak hem de orkestrasıyla birlikte seslendirdiği iki şarkıyla hayat verdiği Betty Boop animasyonu The Old Man Of The Mountain, kimi Amerikalıları cinsel çağrışımları ve göndermeleriyle “rahatsız etmiş” ve birçok şikayetin gelmesine sebep olmuştu. Yayından kaldırılan The Old Man Of The Mountain ’ın ardından Betty Boop animasyonları ciddi bir değişim geçirmiş, baş karakter için daha muhafazakar bir tavır benimsenirken, 1934 itibariyle Afro-Amerikalıların müzikleri bir daha hiçbir Betty Boop animasyonunda duyulmamıştı.

kk2

“NINNOC”

Hem okuldaki arkadaşları tarafından dışlanmaktan hem de arkadaşlarının aynısı olmaktan çekinen Ninnoc’un zihnine hoşgeldiniz.

kk3

“Living History: The John Feathers Map Collection”

Amerikalı harita koleksiyoncusu John Feathers, 2012 sonbaharında hayatını kaybetti. Kendi evinde çeşitli dolaplarda ve raflarda bekleyen sıra dışı koleksiyonu, bir süre sonra Los Angeles Public Library’de yerini aldı. Alec Ernest’in kısa belgeseli Living History: The John Feathers Map Collection, Feathers’ın şaşkınlık veren harita tutkusuna ve uçsuz bucaksız koleksiyonuna odaklanıyor.

kk4

“Lionel Messi – The Heart of a L10N”

Dünya Kupası’nda tüm gözlerin üzerinde olduğu Lionel Messi, Arjantin’le bir türlü yakalayamadığı kupa kazanma başarısını bu turnuvada gerçekleştirme niyetinde. İlk maçlar sonunda Messi’nin işinin pek de kolay olmadığını gördük. Gizmo Animaton ekibininse Messi’ye olan inancı tam!

kisa

“He Who Dances On Wood”

Step dansçısı Fred Nelson’la her zaman etrafınızda olan ritimleri keşfedebilmek üzerine…