İzmir Kısa Film Festivali 22. senesinde

Gelenekselleşen İzmir Kısa Film Festivali bu sene 22. edisyonuyla karşımızda. 22-28 Kasım aralığında gerçekleştirilecek festival, gösterimlerin yanı sıra birçok etkinlikle çeşitlendiriliyor. Oyuncu ve yönetmenlerle söyleşiler, paneller, sergiler ve atölyelerle kapsamı genişleyen festivalin amacı “kısa film konusundaki farkındalık çıtasını biraz daha yükseltmek.” Festivalin 2021 edisyonuna 112 ülkeden 3700 film başvurmuş. Her yıl geniş bir skalada film seçkisi sunan festival, bu yıl da 400 kadar kısa filmi izleyiciye ulaştırmayı hedefliyor. Uluslararası ve yerli olmak üzere iki ayrı kategoride animasyon, deneysel, kurmaca ve belgesel kollarına dağılan festivalde jürinin seçtiği kısalara Altın Kedi Ödülü veriliyor.  

İzmir Sinema Kültür ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen festival, pandemi sebebiyle festivalin çevrimiçi dünyada daha kapsamlı sürdürülmesi ve festivalin dijital yönünü de ön plana çıkaracak şekilde sunulabilmesi adına Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Eğitim Organizasyonları, Goethe ve diğer ortaklar tarafından desteklenen ”Hilfsfond 2021” fonuna başvurmuş ve dünya genelinde 500’den fazla başvuru alan bu fondan yararlanmaya hak kazanmış. Sağlanan ekipmanlardan festivalin dijital yönünün sürdürebilirliği ve salgının etkilerinin hissedilebilirliğini azaltmak adına faydalanılacak. 

Yeni bir doku: İzmir Film Lab  

Proje yarışmaları ve eğitimlerin de programında yer aldığı festivalin bu yılki yeniliklerinden biri İzmir Film Lab adlı bölüm. Kısa Film Yönetmenleri Derneği’yle ortaklaşılan proje yarışmasına başvuru için İzmir Kısa Film Festivali sosyal medya hesaplarındaki başvuru formunu doldurmanız gerekli. Proje yarışmasına son başvuru tarihi 15 Ekim 2021, ödülü ise 10 bin TL. 

Gösterimler Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi, Fransız Kültür Merkezi ve festivalin web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Detaylar için buraya.

Yazı: Seda Karakaş