Hane 19 Xalki, evin işlevi ve kimliğine dair soruların peşinde

Heybeliada’daki sergi mekânı Hane 19 Xalki, 1-9 Ekim’de gerçekleştirilecek karma sergi orası, bir, kadar, ile ziyaretçilerini bekliyor. Sergiye, hem yerel hem de uluslararası sanatçıların bir dizi performansı da eşlik edecek.

“Evi olmayan kişi mutludur; düşlerinde görür evini.” der, Hannah Arendt. Dünyanın farklı yerlerinden gelen sanatçıları Heybeliada’da, “özel alan” olarak tanımlanan sıradan bir evde bir araya getirecek olan proje, sanatçıların iş birliği ile evin işlevi ve kimliğini tartışmaya açıp ve evi bir sergi mekânı haline getirirken; bir özel alanın bir kamusal alana dönüşme sürecini de deneyimlemeyi hedefliyor.

Sergi metninde “Başlık orası, bir, kadar, üç basit kelimeden oluşuyor, her bir kelime kendi içinde bir anlam taşıyor ama yine de belirli bir bağlamın ağırlığını taşıyamayacak kadar açıklar. Yalnızca bize her birinden kopma şansı vermek ve buluşacağımız bu oyun alanında paylaşabileceklerimize yer açmak için buradalar.” cümleleri geçiyor.

Şehit Burak Hakkı Sokak No:19, Heybeliada, İstanbul’da düzenlenecek orası, bir, kadar,‘a katılan sanatçılar hemen aşağıda. Daha fazla bilgi edinmek için Hane 19 Xalki’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayça Damgacı
Dilruba Balak
Egor Shumilov & Natasha Shukhanova
Erdal Bilici
Emin Yu
Emira Akıl
GrawBöckler
Meltem Türköz
Nuray Togay
Sercan Apaydın
Tümay Göktepe
Vibe Overgaard
Ziba Pak