İstanbul’da David Hockney baharı

Günümüzün en önemli ve yaratıcı sanatçılarından biri olarak kabul edilen David Hockney; Luca Guadagnino ve Vivienne Westwood gibi isimlere ilham kaynağı olmuş, İngiliz pop art akımının sembol yeteneklerinden biri. Kariyeri boyunca resim, sahne tasarımı, fotoğraf, moda gibi sanatın farklı kollarında üretimde bulunmuş efsanevi sanatçının çalışmaları çok yakında Türkiye’de. 

“Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” ismini taşıyan ve şimdiye dek Londra’daki Royal Academy ve Brüksel’deki Bozar’da görülebilen sergi, Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank iş birliğiyle, bu kez İstanbul’daki ziyaretçilerini bekliyor olacak.

No. 219, 20 Nisan 2020, iPad resmi, © David Hockney

Kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve sanatsal üretiminn farklı yöntemlerini araştıran Hockney, 2000’lerden itibaren iPhone ve iPad ile çizim yapıyor. Söz konusu teknolojik arayışının doruk noktası olan bu sergi, sanatçının baharın gelişini müjdeleyen iPad resimlerinin 116 tanesini içeriyor. Tamamı 2020’de, COVID-19 salgınının ilk dönemi sırasında, Normandiya’daki evinde üretildi. 

Bu çalışmalar, Hockney’nin meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın senelik yolculuğunu çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, bol yeşil yapraklara kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi adeta baharın bir kutlaması niteliğindeyken doğanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü hatırlatıyor. 

“Baharın Gelişi, Normandiya, 2020”, 11 Mayıs – 29 Temmuz’da, Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

Giriş Görseli: Christopher Sturman