Haziran 2019’da 20 yaşına giren 10 albüm

Haziran 1999… Kendinden sonraki jenerasyonları da derinden etkileyecek sayısız albümün yayınlandığı bir ay. The White Stripes, Limp Bizkit, Slipknot ve The Chemical Brothers gibi birçok kilit ismin kariyerine yön vermiş albümlerini peşi sıra yayınladığı yirmi yıl öncesine doğru yola çıkalım.

Dido – No Angel
(Arista, 1 Haziran 1999)

Geniş kitlelerin Eminem’in “Stan” parçasındaki sample’ıyla tanıdığı İngiliz müzisyen Dido’nun ilk stüdyo albümü No Angel, hak ettiği ilgiyi de “Stan”den sonra görmüştü. Orijinal çıkış yılı 1999 olan albüm, “Hunter” parçasının etkisiyle 2001’de Billboard listelerinde zirvedeydi. 2003’te Life for Rent albümüyle de ses getiren Dido’nun kariyerinin devamı ne yazık ki bu denli görkemli olmadı.

Red Hot Chili Peppers – Californication
(Warner Bros, 8 Haziran 1999)

Bir süre gruptan ayrı kalan fazla yetenekli gitarist John Frusciante geri döner ve Red Hot Chili Peppers modern zamanların en büyük klasiklerinden birine imza atar. Californication, grubun yedinci albümü ama RHCP denince akla ilk gelen şarkıların büyük kısmını barındırıyor. Albümün Billboard listelerine 5 numaradan girmişti.

Pavement – Terror Twilight
(Matador, 8 Haziran 1999)

Geçtiğimiz günlerde yıllar sonra ilk konserlerini 2020’de vereceğini duyuran gönüllerin şampiyonu Pavement’ın beşinci ve son albümü. Prodüktör koltuğunda Nigel Godrich’in oturduğu albüm, sonraki yıllarda grubun lideri Stephen Malkmus ve Godrich arasında sosyal medyaya taşan kimi anlaşmazlıklarla da gündeme gelmişti.

Sigur Rós – Ágætis byrjun
(Smekkleysa, 12 Haziran 1999)

İzlandalı post rock grubu Sigur Rós’u dünya çapında üne kavuşturan albüm. Ambient ses bütünleri, zengin orkestrasyon ve sarmal melodileriyle sihrini dünyaya yayan albüm, 2000’de İngiltere ve ABD’de yeniden basılmıştı. Dikkatleri çektiği yıl da bu yıl oldu ve birçok müzik yayını tarafından yılın en iyileri listelerinde üst sıralarda kendine yer buldu. Albümdeki birçok şarkıyı 2000’lerin ilerleyen günlerinde sayısız film ve dizide işittik.

The White Stripes – The White Stripes
(Sympathy for the Record Industry, 15 Haziran 1999)

Gitar ve vokalde Jack White ve davullarda Meg White ikilisinin bangır bangır rock’n’roll’uyla ilk tanışma. Detroitli ikilinin çiğ ve kirli seslerle blues ve punk arasında gidip gelen şarkılarıyla bezeli ilk albümü, efsanevi blues müzisyeni Son House’a armağan edilmiş. 2000’lerin en özel hikâyelerinden birine dönüşecek The White Stripes serüvenini başlatan albümde Bob Dylan cover’ı “One More Cup Of Coffee” de mevcut.

The Chemical Brothers – Surrender
(Freestyle Dust, 21 Haziran 1999)

Modern elektronik müzik sahnesinin yol göstericileri Tom Rowlands ve Ed Simons, 1999’un 31 Mayıs günü yeni albümlerinin ilk teklisi “Hey Boy Hey Girl”ü yayınladı ve tam anlamıyla yer yerinden oynadı. 21 Haziran’da albüm yayınlandığında Noel Gallagher (Oasis) düeti “Let Forever Be” ve Bernard Sumner (Joy Division, New Order) düeti “Out of Control” da 2000’lerde elektronik müzik sahnesinde neler olacağının ilk ipuçlarını veren şarkılar olarak ön plana çıktı. The Chemical Brothers, albümü 20. yaşı vesilesiyle yeniden yayınlıyor.

The Beta Band – The Beta Band
(Regal, 21 Haziran 1999)        

The Beta Band şarkılarının karşı konması güç bir büyüsü olduğunu kanıtlayan bir ilk albüm. Grubun önceki yıl yayınladığı üç farklı EP’deki parçaları bir araya getiren The Beta Band, herhangi bir janra bağlı kalmadan ses paletini epey geniş tutuyor. İskoç grubun kısa soluklu kariyerindeki diğer iki albüm de her dinleyişte farklı keşifler vaat ediyor.

The Flaming Lips – Soft Bulletin
(Warner Bros, 22 Haziran 1999)

“1990’ların Pet Sounds’u” olarak tanımlanan dokuzuncu The Flaming Lips albümü, Amerikalı grubun o güne dek yaptığı en melodik iş olarak yorumlanmıştı. Çok katmanlı bir şarkı yazımı yaklaşımı benimseyen grubun önceki albümlerinde başrolde yer alan elektronik gitar tınısını synthesizer’lar ve elektronik beat’lerle desteklediği Soft Bulletin, The Flaming Lips diskografisindeki önemli dönüm noktalarından biri.

Limp Bizkit – Significant Other
(Flip, 22 Haziran 1999)

O yıllarda dünyayı kasıp kavurmaya başlayan nu-metal akımının, belki de Deftones ve Korn’la birlikte en popüler grupları arasında yer alan Limp Bizkit, ikinci albümü Significant Other’la türün başucu albümlerinden birine imza atmış oldu. “Nookie”, “Break Stuff”, “Re-Arranged” gibi şarkılar, hip hop ve metal harmanı olarak tanımlanabilecek türün en nadide örnekleri arasında.

Slipknot – Slipknot
(Roadrunner, 29 Haziran 1999)

Significant Other’dan yalnızca bir hafta sonra yayınlanan Slipknot’ın ilk albümü de nu metal akımıyla özdeşleşmiş bir diğer kayıt. Maskeli kahramanlarımızın, türün diğer örneklerine nazaran endüstriyel öğelere de fazlasıyla yer verdiği albüm, metal müzik tarihinin de “En iyi ilk albümleri” arasında gösteriliyor.