HBO'dan şaşırtan karar: "Vinyl" ilk sezonunun ardından yayından kaldırıldı

İlk sezonuyla büyük ilgi gören ve yapımcılığını Martin Scorsese, Mick Jagger ve Terence Winter gibi üç prestijli ismin paylaştığı HBO dizisi Vinyl‘ın yayın hayatı yalnızca bir sezon sürdü.


1970’lerin rock’n roll sahnesini konu eden ve büyük prodüksiyonuyla dikkat çeken dizi için hazırlıklar yaklaşık on beş yıl önce başlamıştı. Scorsese ve Jagger’ın bu tür bir dizi yapmak için birlikte çalışmaya başlamasının ardından 2010 yılında ekibe Terence Winter hem yazar hem yapımcı olarak eklenmişti. Dizinin ilk sezonunun HBO yetkililerinin hayal ettiği rating rakamlarına ulaşmamış olduğu uzun süredir konuşuluyordu. Dizinin yüksek bütçeli prodüksiyonunun beraberinde getirdiği beklentileri karşılayamadığı son olarak geçtiğimiz haftalarda görevinden ayrılan, HBO’nun eski programlama şefi Michael Lombardo tarafından dile getirilmişti.

İşi ilginç kılan bir başka nokta da ilk sezonun ardından HBO’nun dizi ekibinde bir değişikliğe gidip Terence Winter’la yollarını ayırmış olması. Vinyl ekibine Winter’ın yerine The Informant, Bourne Ultimatom ve Side Effects gibi filmlerin senaristi Scott Z. Burns’ü dahil eden HBO, henüz ikinci sezon senaryosunun taslağını bile görmeden diziyi yayından kaldırmaya karar verdi.

Dizinin yaratıcı ekibine ve oyuncu kadrosuna Vinyl için gösterdikleri özveri ve tutku için teşekkür eden HBO, bu kararı almanın kendileri için de kolay olmadığını yaptıkları basın açıklamasında vurguladı. Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Jack Quaid ve Juno Temple gibi isimlerin oyuncu kadrosunda bulunduğu dizi, bir plak şirketi sahibini merkezine alarak 1970’lerin müzik sahnesini konu ediyordu.