HBO’nun “The Last of Us” adaptasyonu, Cannes fatihi Kantemir Balagov’a emanet

PlayStation’ın mihenk taşlarından olmakla kalmayıp video oyun dünyasında çığır açan, kimilerince “başyapıt” olarak tasvir edilen The Last of Us; atmosfer yaratma, karakterizasyon, alt metin, kadın karakterlerin tasviri gibi konulardaki başarısıyla övgü toplayan, hepimizin adını ezbere bildiği bir iş. İnsanları saldırgan yaratıklara dönüştüren küresel bir salgının başlamasından 20 yıl sonrasını konu edinen oyun, kızını kaybetmiş bir baba olan Joel ve 14 yaşındaki Ellie’ye odaklanıyordu.

Chernobyl’in yaratıcısı Craig Mazin ve Game of Thrones’un baş yapımcılarından Carolyn Strauss geçtiğimiz sene kolları sıvamış; oyununun dizi adaptasyonu için HBO ile el sıkışmışlardı. Yönetmen olarak adı zikredilen ilk isim ise Chernobyl’deki reji çalışmasıyla Emmy ve DGA gibi ödüllere layık görülen Johan Renck oldu. Kendisinin projeden çekilmesinin ardından, HBO’nun aradığı kan Avrupa semalarında bulundu: Son yılların en heyecan verici sinemacılarından olan, henüz 29 yaşındaki Rusyalı yönetmen Kantemir Balagov.

İlk iki filmiyle Cannes’dan ödülle dönen bir yetenek

Usta yönetmen Alexander Sokurov’un öğrencilerinden olan, çektiği iki uzun metrajla da Cannes Film Festivali seçkisinde yer almayı başaran Balagov, ilk filmi Tesnota ile FIPRESCI Ödülü’nü kazanmıştı. 1945’te, Leningrad’da geçen ikinci filmi Beanpole Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ile FIPRESCI Ödülleri’nin sahibi oldu, ismini daha geniş kitlelere duyurdu. Kendisinin festival yolculuğu arasında Toronto, New York, Telluride, San Sebastian gibi önemli duraklar bulunmakta.

Heyecan katsayımızı yükselten bu yönetmen tercihi, izleyeceğimiz dizinin kalibresi ve kanalın projeyle ilgili beklentileri hakkında önemli sinyaller vermekte. Watchmen ile çizgi roman uyarlamalarına yeni bir soluk getiren HBO, belli ki alelade bir video oyun adaptasyonu ile çıkmıyor karşımıza. Çöken uygarlıklar ve hayata tutunmaya çalışan bireyleri yansıtmadaki maharetlerine tanık olduğumuz Balagov; oyunun kasvetli tonunu tutturan, dikkate değer bir iş ortaya çıkacak gibi…

Yazı: Merdan Çaba Geçer


Yükleniyor...