“Headbang”den Çağlan Tekil’e adanmış özel sayıyla veda

Yayın hayatına Mart 2007’de başlayan Headbang, derginin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Çağlan Tekil’in aramızdan ayrılmasının ardından 13 yıllık serüvenini anlamlı ve duygu yüklü bir veda sayısıya sonlandırma kararı aldı. 2017 sonbaharından bu yana Kara Karga Yayınları ortaklığıyla “kitap-dergi” formatında yayınını sürdüren Headbang’in Çağlan’a ithaf edilmiş son sayısı; “Metal camiamızın Don Kişot’u Çağlan Tekil’e heavy metal bir veda” olarak tanımlanıyor.

“Kitap-dergi” formatında yayımlanan 6 numaralı Headbang, yalnızca dergi ekibinden yazarları değil; Çağlan’la Laneth, Non Serviam, Blue Jean gibi dergilerde de birlikte çalışmış kalem arkadaşlarını da bir araya getiriyor. Derginin kapağındaki Mazhar Bilgiç imzalı illüstrasyonda da Çağlan’ı elinde öncüsü olduğu Laneth ve Non Serviam sayılarını tutarken görüyoruz. Yoğun hislerle hazırlanmış veda sayısında Çağlan Tekil’in 90’lardan bu yana Türkiye’nin metal ve rock camiasındaki maceralarını da kendisiyle birlikte çalışmış dostları anlatıyor. Radyo Eksen ekibi, Dr. Skull ve Pentagram üyeleri, Headbang’in hem okurlarına hem Çağlan’a el salladığı bu özel sayının sayfalarında yer almış.

Ayrıca Çağlan Tekil’in editörlüğünde gerçekleşen son içerik toplantısında karar verilen konularla birlikte yeni röportajlar ve dosyalar da bu sayıda mevcut: Çağlan’ın Metalium’la yaptığı röportaj, 30 yıl önce çıkan ilk Pentagram albümünün üzerine 27 sayfalık kapsamlı bir dosya, Headbang ekibinin 2010’ların en iyi metal albümleri seçkisi ve dahası…

Hakiki bir müzik elçisi olan; birlikte çalıştığı, ürettiği, yarattığı herkese motivasyon ve sevgi aşılayan çok değerli bir figür Çağlan Tekil. Headbang ekibine Çağlan’ın anısını yaşattıkları bu anlamlı sayı için ne kadar teşekkür etsek az. 101. ve son Headbang sayısı, an itibariyle Destek Dükkan üzerinden satışta, 11 Eylül Cuma itibariyle de kitapçılarda olacak.