Heathrow Havaalanı’nda çevre aktivistlerinin oyuncak droneları uçacak

Heathrow Pause adlı aktivist grup, önümüzdeki ay yılda 18 milyon ton karbondioksit salan (çoğu ülkeden daha fazla) Heathrow Havaalanı’nda açılacak yeni pisti oyuncak drone uçurarak protesto etmeyi planlıyor.

İngiliz aktivistler, hükümetin karbon salınımında daha radikal kararlar almasını bekliyor. Bu eylemi harekete geçiren asıl olay, 2050’den önce karbon salınımını net anlamda sıfırlamaya söz veren hükümetin yakın zamanda iklim konusunda bir kırmızı bülten başlattığını ilan etmesine rağmen Heathrow’daki üçüncü bir uçuş pistinin yapılmasına onay vermesi. Ki bu üçüncü pistin yapılması dahilinde karbondioksit salınımının 7,3 milyon ton daha fazla olacağı tahmin edilmekte.

Eylem, havaalanının etrafında uçuş gerçekleşmeyen 5 kilometrekarelik bir alanda, insan boyunu aşmayacak bir uçuş yüksekliğinde gerçekleşecek. Fakat havacılık kurallarına göre havaalanının etrafındaki bu bölge içinde drone uçurmak yasak olduğundan herhangi bir tehdit oluşturmamak adına eylem, hava sahasında tarifeli uçuş bulunmadığı bir zaman diliminde yapılacak. Amaç, Heathrow’daki sağlık ve güvenlik protokolündeki boşluğu kullanarak, oyuncak dronelarla uçakların yüzeye yakın uçuşlarını sonlandırmak ve bu devasa karbon salınımına dur demek.

Plana göre dronelar 13 Eylül’de Heathrow yakınlarında uçurulmaya başlanacak. Topluluğun sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, eyleme ne kadar gönüllü pilot destek olursa, süresi de o kadar uzayabilecek. Drone uçurma yasağını ihlal ederek tutuklanma riskini göze alabilecek 50 ila 200 kişinin de gönüllü olmasını umut ettiğini söyleyen sözcü sözlerine şöyle devam etti:

“Tutuklanacağımızı biliyoruz. Eylemlerimiz için ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya olduğumuzun farkındayız. Hayatlarımız var, ailelerimiz var, hapse gitmek istemiyoruz. Ama eylemi gerçekleştirmek konusunda kararlıyız. Bunu hayatlarımızı, aslında hayatın ta kendisini savunmak için yapıyoruz. Bunu yapıyoruz çünkü vicdanlarımız bize hareket etmekten başka seçenek bırakmadı.”

Heathrow Havaalanı ile Heathrow Pause’u karşı karşıya getirecek protesto üzerinden etik ve kapsam tartışmaları süredursun, yazıyı Alman sosyolog Ulrich Beck’in ünlü Risk Toplumu kitabındaki şu sözlerle sonlandıralım: “Bizi her gün öldüren savaşlar değil, içimize soluduğumuz hava.”

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz