Hemingway'e en çok benzeyenler yarışması ve dünyanın farklı noktalarından bazı haberler

Yazı: Tuvana Adalı

Ernest Hemingway’in 1930’larda yaşadığı bölge olan Florida, Key West’te 1981’den beri, Nobel ödüllü yazarın anısına Hemingway Days adlı bir festival düzenleniyor. Festival kapsamında yapılan “Kim Hemingway’e en çok benziyor?” temalı yarışmaya, dünyanın her köşesinden katılan adaylar, yazarın ilerleyen yıllarında edindiği “Papa” personası ve görüntüsüne yaklaşmaya çalışıyor. 42 seneyi deviren organizasyon, Hemingway’in zamanında edebiyat dünyasından dostlarıyla sık sık buluştuğu Sloppy Joe’s Bar’da yapılıyor. Bu seneki edisyonu, yazarın doğumunun 124. yıldönümü anısına 21 Temmuz’da düzenlenen yarışmada 140 aday içinden kazanan, -11. denemesinde nihayet- 68 yaşındaki Gerrit Marshall oldu. Etkinlik vesilesiyle oluşturulan “Hemingway Look-Alike Society Scholarship” fonu ise toplanan bağışlar sayesinde Key West bölgesindeki öğrencilere burs sağlamayı hedefliyor. Bu yılın hasılatı 125 milyon dolar.

Gezegenin en büyük yolcu gemisi yakında denizlerde

Royal Caribbean Group’a ait Icon of the Seas (Denizlerin İkonu) isimli, takma adı  “insan lazanyası” olan devasa yolcu gemisi Ocak 2024 itibariyle denizlere açılacak. Titanic’in beş katı büyüklüğünde ve tam 250 bin ton ağırlığındaki geminin altı kaydıraklı bir su parkı, 28 farklı konaklama seçeneği, 20 tane güvertesi ve sekiz bin kişilik bir kapasitesi var. Üstelik bir de doğa dostu! Royal Caribbean, Icon of the Seas’in şu ana kadar yaptığı en sürdürülebilir gemi olacağını iddia etse de buna inanmak bir hayli zor, zira firmanın bu konudaki geçmişi oldukça karanlık. 1999’da kıyılara döktüğü şüpheli kimyasallar ve atık yağ yüzünden 18 milyon dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kalması, yeterince açıklayıcı.  

Çalışmalarının merkezine iklim aktivizmini alan Friends of the Earth kuruluşu, Royal Caribbean’ın sürdürülebilirlik hedeflerinin karbon dengelemesine odaklandığını ancak bu konuda gerçek önlemler almaktan uzak durduğunu vurguluyor. Bir yandan hava kirliliğini engelleyeceğini iddia ettiği uygulamanın, denizleri kirleteceği gibi ilk bakışta fark edilmeyecek basit bir açığı da gözler önüne seriyor. Friends of Earth, yolcu gemisi şirketlerinin genel anlamda greenwashing yaptığının yani bir pazarlama stratejisi olarak kendilerini doğa dostuymuş gibi gösterirken, gezegene zarar vermeye açıkça devam ettiğinin altını çiziyor. Uyarıları; yolcu gemilerinin özünde ağır yakıtlar kullanmaya, denizlere atık bırakmaya, deniz altı yaşantısı ve canlılarını öldürmeye ve gezegeni karbondioksitle doldurmaya devam ettikleri yönünde.

Gece kulüplerine geç saatler için ses yalıtımı önerisi

Ekim 2022’de, İrlanda’da gece kulüplerinin sabah saat 06.00’ya kadar açık kalmasına izin verecek yeni bir lisans duyurusu yapılmıştı. Geçmişte en geç 02:30’a kadar açık kalabilen kulüplerin, yaklaşan değişime uyum sağlaması ve gece ekonomisine katkıda bulunmaya devam edebilmesi için ses geçirmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi değerlendiriliyor. 

Ses yalıtımı önerisinin ortaya çıkmasına vesile olan olaylardan biri de Dublin’de bir gece kulübüne bu konuda gelen şikâyetler olmuş. Mahkeme kararına rağmen ses seviyesini düşürmekle ilgilenmediği söylenen kulüp hakkında yapılan şikâyetler ve genişletilecek saat uygulaması dâhilinde, İrlanda’daki gece kulüpleri arasında bölüştürülmek üzere 2 milyon euroluk bir fon ayrılmış. Gece kulüplerinin her biri 31 Aralık 2023’e ya da fonlar tükenene kadar, ses yalıtımı için en fazla 70 bin euroluk bir fon başvurusunda bulunabilecek. 

İrlanda hükümeti, değişen uygulamalar kapsamında ayrıca, 800 bin euroluk bir fon duyurusu daha yaptı: Sanat merkezleri ve kültürel alanların da daha geç saatte asöz konusu. Buna dair lisans yasalaştırıldığı takdirde, publar ve barlar da 00:30’a kadar açık kalabilecek.

Fotoğraf: Dania Maxwell / Los Angeles Times
Milyon dolarlık geri dönüşüm dolandırıcılığı 

ABD’nin California eyaletinde geçerli olan kurallara göre plastik ya da alüminyum materyallerden yapılma bir şişe satın alındığında, tüketici yaklaşık 5-10 sentlik bir ödeme yapmak durumunda; bu miktar bir telafi ücreti olarak sayılıyor. Eyalette 1200’den fazla geri dönüştürme merkezi bulunuyor ve tüketici, satın aldığı plastik atıkları merkezlerden birine götürdüğünde, telafi ücretini geri alabiliyor. 

Geçen aylarda yapılan bir şikâyet üzerine, bir aileden sekiz kişinin sekiz aylık bir periyotta Arizona’dan California’ya yaklaşık 178 bin tonluk teneke ve şişe taşıdıktan sonra malzemeleri geri dönüştürerek 7,6 milyon dolar değerinde bir servet kazandığı fark edildi. Aile üyeleri, dışarıdan getirilen malzemelere ek olarak California’da hâlihazırda geri dönüşümü yapılmış olanları da tekrar işleme soktuğu için devleti ve eyaletin geri dönüşüm programını dolandırmakla suçlanıyor. 

2022’de de altı kişi benzer şekilde Arizona – California hattında gerçekleştirilen bir geri dönüştürme operasyonunda yaklaşık dokuz ton boş içecek konteynerı üzerinden 10 milyon dolar kazanç elde ettikten sonra cezaya çarptırılmış. 2010 – 2019’da ise California’da en az 93 kişinin bu dolandırıcılık yönteminden kaynaklı hüküm giydiği biliniyor.