Her şeye rağmen turne: Ucuz atlatma hikâyeleri

Çeşitli doğal afetler, kazalar ya da hırsızlıklar sonucunda ekipmanlarından olmuş ama yine de turnesine devam edebilmiş; bir başka deyişle “ucuz atlatmış” 10 ismin hikâyelerine buyurun.

Yazı: Busen Dostgül, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Mert Tugen

ozric tentacles_web

Ozric Tentacles

Geçtiğimiz ay God Is An Astronaut ve Project RNL’le birlikte İstanbul’da sahne alan Ozric Tentacles, son yıllarda trajik iki olay yaşadı. 2012 yılında Colorado’daki bir orman yangını sonucunda kayıt stüdyolarını ve dolayısıyla tüm ekipmanlarını, yeni kayıtlarını ve birçok eşyalarını kaybetmişti. Grubun Avrupa’daki hayranlarının sayılarının fazlalığı ve sıklıkla Avrupa’da turne yapıyor olması sebebiyle İngiltere’de Leeds’de yer alan depoları da bu senenin başlarında sel felaketi sonucunda yerle bir oldu. Depoda yer alan ekipmanlarının büyük kısmını kaybeden Ozric Tentacles, bu olaydan iki hafta sonra başlayacak turnelerini iptal etmek yerine hayranlarının desteklerine başvurdu. Sosyal medyada başlatılan çeşitli kampanyalarla grubun ekipmanlarını tedarik etmesi için gereken 25 bin pound toplandı.

The Brian Jonestown Massacre

Amerikalı kült psikedelik rock grubu The Brian Jonestown Massacre, yaklaşık on yıl önce Brooklyn’deki konser mekânı Bowery Ballroom’da vereceği konser öncesinde kötü haberi almıştı. Grubun tüm ekipmanlarını taşıdığı kamyonet çalınmış ve grup ekipmansız kalmıştı. Olayın ardından bütün ekipmanlarının listesini çıkaran, bölgedeki takipçilerine seslenen grup, herkesin gözünün açık olmasını ve herhangi bir ekipmanlarına rastlanması durumunda kendilerine haber verilmesini istemişti. New York’ta olmanın avantajını kullanan The Brian Jonestown Massacre, yerel müzisyenlerden o akşamki konserleri için gerekli ekipmanları toparlamış ve konserini verebilmişti.

Passion Pit

2013’te Chicago’da gerçekleşen fırtına ve kötü hava şartları sebebiyle şehirdeki birçok yer zarar görmüştü. North Coast Music Festival’da sahne almaya hazırlanan indie rock türünün deneyimli grubu Passion Pit’in sahnedeki tüm enstrümanları fırtınadan dolayı mahvolmuş ve kullanılamaz hale gelmişti. Üzüntülerini yaptıkları açıklamayla dile getiren grup, aynı festivalde canlı performansları yerine DJ set yaparak hayranlarının karşısına çıktı.

Frank Zappa

Frank Zappa’nın konserinde yaşanan yangın hikâyesi, müzik tarihinin en sık anlatılan hikâyelerinden biridir şüphesiz ki. 1971 yılının 4 Aralık gününde İsviçre’nin Montreux kentindeki Frank Zappa konseri, yaklaşık bir buçuk saatin ardından Don Preston’ın synthesizer solosu sırasında bir dinleyicinin havaya attığı işaret fişeğiyle sona ermişti. Önce Montreux Casino’nun tavanına sıçrayan alevler kısa sürede binanın her yerini sarmıştı. Salondaki kalabalık, itfaiye erlerinin kırdığı camlardan dışarı çıkmış ve ardından da alevler, binanın ısıtma sistemine ulaşıp büyük bir patlamaya yol açmıştı. Tüm sahne ekipmanını bu yangında kaybeden Frank Zappa ve ekibi hayatta oldukları için sevinirken, sıra dışı bir şekilde müzik tarihine de geçiyorlardı. Söz konusu yangın, Deep Purple’ın meşhur “Smoke on the Water” şarkısının ilham kaynağı oldu.

The Decemberists

Geride kalan 15 yıla damga vuran indie rock gruplarından The Decemberists’in 2005 yılında Portland’da yaşadığı bir olay, bir turne programlanırken doğru ön grubu seçmenin ne denli önemli olduğunu gözler önüne serdi. Grubun uzun soluklu turnesinde, kendi evi olan Portland’da vereceği konserden önce içinde ekipmanlarının olduğu kamyoneti çalındı. Yaklaşık bir hafta sonra bulunan kamyonetin içinde ekipmanlar yoktu. The Decemberists’in turnesi ise devam etmekteydi. Gruba turnesi boyunca ön grup olarak eşlik edecek olan Okkervil River’ın ekipman desteği sayesinde, The Decemberists’in Picaresque albümünün turnesi yalnızca tek konserin iptal olmasıyla devam edebildi.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:48’e ulaşabilirsiniz.