Hollywood film endüstrisindeki cinsiyet ayrımcılığını konu alan araştırmanın sonuçları yayınlandı

San Diego State University’ye bağlı Center for the Study of Women in Television and Film biriminin 2014 tarihli filmler üzerinden yaptığı, Hollywood’daki cinsiyet ayrımcılığını konu alan bir araştırmanın sonuçları ilginç istatistikleri gündeme getirdi. Araştırmanın sonuçlarına göre 2014 içinde yapılan filmlerin %85’inin yönetmeni, %80’inin senaristi, %78’inin yayıncısı ve %92’sinin görüntü yönetmeni erkekti.

Araştırmanın başındaki akademisyen Martha Lauzen, Hollywood film endüstrisinin kadını kamera önünde ve kamera arkasında nasıl konumlandırdığı üzerinde son 20 yıldır çalışıyor olsa da, konunun halen erkeklerin egemenliğinde olan bu sektörde ancak son birkaç senedir ciddi bir şekilde değerlendirildiğini söylemiş. Lauzen, geçtiğimiz sene içinde Patricia Arquette ve Meryl Streep gibi oyuncuların konuyla ilgili yaptığı açıklamalardan sonra, mevzunun kamuoyu farkındalığı kazandığı yönünde açıklamalarda bulunmuş.

Araştırmasına Hollywood dahilinde ve dışında 2014’te yapılmış en yüksek bütçeli 700 filmi dahil eden Lauzen, ki bu neredeyse sinemada gösterime giren her film anlamına gelir, bu araştırmanın sonucunda da sürpriz sonuçlara ulaşmış. Araştırma, 700 filmlik listenin yalnızca %13’ünün kadın yönetmeni, yine yalnızca %13’ünün kadın senaristi, %27’sinin kadın yapımcısı ve yalnızca %9’unun kadın görüntü yönetmeni olduğunu gösteriyor. Lauzen’in araştırma dahilinde fark ettiği durumlardan biri de kadınların genellikle daha düşük bütçeli filmlerde çalıştıkları.

Lauzen’in araştırması aynı zamanda kadınların yüksek mevkide olduğu prodüksiyonlarda daha fazla kadının çalıştığı sonucuna ulaşmış. Kadın yönetmenli filmlerin %52’sinin senaristi, %35’inin yayıncısı ve %26’sının fotoğraf yönetmeni kadın.


Yükleniyor...