Hot Chip’in The Velvet Underground yorumu

İngiliz synth pop grubu Hot Chip, 2019’da ilk kez prodüksiyonunu kendi başına üstlenmediği bir albüm olan A Bath Full of Ecstasy’yi yayımlamıştı. Grubun yedinci stüdyo albümüydü. O albümün ardından paylaştıkları ilk yeni kayıt, bir The Velvet Underground coverı oldu.


Müjdeyi de verelim: daha önce Belle & Sebastian, The Flaming Lips, Röyksopp ve Agnes Obel gibi farklı sularda yüzen müzisyen ve grupların küratörlüğünü üstlendiği Late Night Tales serisinin sıradaki derlemesi Hot Chip tarafından hazırlanacak. Yazar A.W. Wilde tarafından başlatılan seride, bir gece masalı temasıyla yapılan şarkı seçkilerine bir hikâye anlatısı da eşlik ediyor. Üstelik önceki yayınlarda bu hikâyeleri Benedict Cumberbatch, Patrick Moore ve Will Self gibi isimler seslendirmişti. Serinin üç yayını (Jamiroquai, Air ve Bill Brewster) dışında her albümde kürasyonu üstlenen sanatçılardan bir cover da yer aldı. 

The Velvet Underground’un “Candy Says”ine yapılan cover’ın dışında üç yeni Hot Chip parçası da 2 Ekim’de yayımlanacak bu derlemede yer alacak. Late Night Tales: Hot Chip albümünde Kaitlyn Aurelia Smith, Suzanne Kraft, Fever Ray gibi isimleri dinleyeceğiz. “Candy Says” parçası, Hot Chip’in geçmişinde de özel bir yere sahipmiş. Vokalist Alexis Taylor’ın açıklamalarından, grubun kurulduğu ilk yıllarda verdikleri okul konserlerinde bu parçayı sıklıkla çaldıklarını anlıyoruz.

1969 tarihli The Velvet Underground albümünün açılış parçası olan “Candy Says”in orijinalinde, ekibe bu albümden önce katılmış olan Doug Yule’un vokallerini dinliyoruz. Şarkı, gruba ilham kaynağı olmuş, Andy Warhol’un çeşitli filmlerinde rol almış ve “Warhol superstars” kadrosunda da yer alan trans oyuncu Candy Darling hakkında.

“Candy Says”e yapılmış üç süper cover daha

Garbage 
2002 tarihli bu cover, Shirley Manson’ın büyüleyici vokaliyle kalıcı bir etki bırakıyor.

Martin L. Gore
Martin L. Gore’un Depeche Mode için yaptığı bestelere ilham verdiğini düşündüğü 11 şarkıyı yeniden yorumladığı Counterfeit² albümünü bu parça kapatıyor.

Beth Gibbons
Portishead’in sesi Beth Gibbons’ın bir dönem canlı performanslarında söylediği bu versiyonun gelmiş geçmiş en iyi The Velvet Underground cover’ı olduğunu iddia edenler var.