Huzurlarınızda yeni IDLES şarkısı, yeni IDLES klibi

Yazı: Melis Tire

27 Kasım’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek IDLES konserinden önce, heyecanı körükleyen haberler var. Bristol çıkışlı grubun bir süredir sosyal medya hesaplarında paylaştığı tadımlık kliplerle ipuçlarını verdiği yepyeni şarkısı “DANCER” artık aramızda. Üstelik “DANCER”, aynı zamanda yaklaşmakta olan yeni albümü müjdeliyor.

TANGK adını taşıyan yeni IDLES uzunçaları, grubun diskografisinin beşinci stüdyo albümü olacak. Grupla uzun süredir dirsek temasında olan Kenny Beats ve gitarist Mark Bowen’la birlikte prodüktör koltuğunu paylaşan isim Radiohead’in altıncı üyesi diyebileceğimiz Nigel Godrich. Son albüm Crawler (2021) ile iki dalda Grammy’ye aday gösterilen beşli, yeni albüm için 16 Şubat’a randevu vermiş.

Vokalist Joe Talbot, yoldaki albümün ortaya çıktığı süreçte sevgi ihtiyacı hissettiğini; nihayetinde yazdıkları şarkılarla bu sevgiyi bulduklarını ifade ediyor. Basın bülteninde “Dünyaya sevgi yayıyorum ve bu bir sihir gibi hissettiriyor” sözleriyle hislerini kelimelere döken müzisyene göre bu albüm IDLES’ın içinde biriktirdiği şükranı yansıtıyor.

Gelelim ilk parçaya. “DANCER” için IDLES ile stüdyoya giren iki nefis konuk var: LCD Soundsystem üyeleri James Murphy ve Nancy Whang, geri vokallerde! Hemen her IDLES kaydı gibi, dinleyicinin kalp çarpıntılarını hızlandıran bir atmosfer yaratıyor. Bugüne dek dinlediğimiz en şehvetli IDLES parçalarından biri, dans pistinin ateşine adanmış. Sözler aslında yeni başlayan bir ilişkinin bünyede yarattığı coşkuyla ilgili olsa da Talbot, IDLES ve dinleyicileri arasındaki bağı şarkılaştırmak istemiş. “DANCER” hakkında yaptığı kısa tanımlama da şöyle:

“Bu şarkı, dans pistinin kalp atışlarından bedeninize yayılan; size müzikten, aşktan ve sizden hayat veren bir hiddet.”

“DANCER” klibinin yönetmen koltuğunda Jocelyn Anquetil var. Kendisinin daha önce rejisinde yer aldığı video klipler arasında King Krule’dan “Seaforth”, Sudan Archives’dan “Home Maker” ve Tkay Maidza’dan “Ring-a-Ling” gibi güzellikler var.

İstanbul’da gerçekleşecek ilk IDLES konserinin biletleri burada. Gruptan gitarist Mark Bowen ile Eylül 2020’de, o sıralar gün saymakta olduğumuz ULTRA MONO albümü üzerine gerçekleştirdiğimiz röportajı da okumak için buradan Bant Mag. No:70’e ulaşabilirsiniz.

Partisan Records etiketli yeni IDLES albümünün kapak görseli ve şarkı listesi de hemen aşağıda.

TANGK

1- IDEA 01
2- Gift Horse
3- POP POP POP
4- Roy
5- A Gospel
6- Dancer
7- Grace
8- Hall & Oates
9- Jungle
10- Gratitude
11- Monolith