Tim Heidecker, yanına Kurt Vile’ı alıp gençliğine ışınlanıyor

Tim Heidecker, Kurt Vile iş birliğiyle ortaya çıkan yeni teklisi “Sirens of Titan”la zaman yolculuğuna çağırıyor. 24 Haziran’da Spacebomb Records etiketiyle yayımlanacak yeni Tim Heidecker albümü Highschool’un prodüksiyonunda Mac DeMarco, Eric D. Johnson ve Drew Erickson’ın da parmağı var.


Komedyen ve oyuncu kimliğinin yanı sıra 2011’den bu yana yayımladığı solo albümlerle müzikal üretimlerini de sürdüren Tim Heidecker, “Sirens of Titan” hakkında “Bu şarkıyı Kurt Vile’ın nasıl beste yaptığını düşünerek yazdım ve bir düet yapmak için çekinerek de olsa ona yolladım.” diyor. Kurt Vile son olarak geçtiğimiz nisan ayında (watch my moves) adlı dokuzuncu stüdyo albümünü yayımlamıştı. Tim Heidecker düeti, 15 şarkılık country/indie rock tınılı albümden bu yana kendisini duyduğumuz ilk kayıt.

Yoğun synth dokularıyla açılış yapan parça, Vile’ın fuzz’a boğulmuş gitarlarıyla renkleniyor. Tim Heidecker, kendisinden aşina olduğumuz nostaljik bir rüzgâr estiren “Sirens of Titan” hakkında “Beni yansıtan, gençliğime ve lise günlerime götüren, o günleri yeniden düşündüren bir parça“ tanımını yapmış. Nitekim şarkı sözlerinde de Körfez Savaşı döneminde ABD’nin en popüler muhabiri olan Peter Arnett,  90’ların yıldız mankenlerinden Claudia Schiffer ve tabii ki şarkıya ismini veren kitabın yazarı Kurt Vonnegut’un kulakları çınlatılıyor; The Velvet Underground şarkıları “Venus in Furs” ve “Sunday Morning”den bahsediliyor.

Ben Levin’in ellerinden çıkan retro animasyon klipte de bu referansların hepsini görüyoruz. Genç bir Heidecker suratı yerleştirilmiş bir gencin odasındayız, araya günümüzden Tim ve Kurt görüntüleri de sızıyor. Buradan izlenebilir. 

office hours tim heidecker
Office Hours

Tim & Eric’le ünlenen ve günümüzde absürt mizah denince akla gelen simalardan biri olan Heidecker, DJ Douggpound ismiyle bilinen müzisyen Doug Lussenhoup ve parodi videolarıyla viral olan Vic Berger ile Office Hours adlı bir podcast serisi yapıyor. Dinleyenlerin de arayarak (ya da Zoom üzerinden) katılabildiği bölümlerde “kutsal üçlü”nün bugüne kadar ağırladığı isimler arasında John C. Reilly, Natasha Lyonne, Sleaford Mods, Eric Andre, Thundercat, Bob Odenkirk, Weyes Blood ve Pavement var. Tim Heidecker YouTube kanalından canlı yayınlarını da takip edebilirsiniz.