İklim aktivisti Greta Thunberg’i konu eden belgesel Hulu’da yayınlanacak

Geçtiğimiz yıl “iklim için okul grevi”’ni başlatan ve kısa sürede dünyanın dört bir yanından binlerce kişiyi iklim değişikliğine ve küresel ısıtmaya karşı harekete geçiren Greta Thunberg’in belgeseli geliyor.

Hulu, 2020’de yayınlanacağı duyurulan Greta isimli belgeseli şöyle tanıtıyor: “Greta Thunberg’in arkasındaki ekip, genç aktivisti Stockholm’deki okul grevinden parlamento ve uluslararası kitlesel eylemlerine kadar yakından izliyor ve dünyanın iklim krizinin aciliyetini anlaması için giriştiği eylemleri belgeliyor.”

Belgeselin yönetmen koltuğunda, The Bridge dizisiyle tanıdığımız Henrik Georgsson var. Heyecanla beklenen belgesel, B-Reel Films yapımcılığıyla Cecilia Nessen ve Fredrik Heinig tarafından hazırlandı.

Time dergisinin dünyanın en ilham verici kişilerinden biri seçerek kapağına taşıdığı Greta Thunberg, Avrupa’da katıldığı üst düzey etkinliklerde liderlere yaptığı uyarılarla hedef haline gelse de hareketlendirdiği sivil itaatsizlik eylemleri sayesinde pek çok ülkede iklim değişikliği karşıtı kampanyaların ve eylemlerin başlamasına ilham vermişti. New York’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’ndeki akıllara kazınan konuşmasında da liderleri uyarmıştı: “Dünya uyanıyor ve değişim geliyor. İster beğenin, ister beğenmeyin.” Greta Thunberg’in tek başına başladığı “İklim için okul grevi”nden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmaya kadar yaptıklarını, güçlü çağrılarını ve dönüştürdüklerini 15. yıl özel sayılarımızın ilki olan Bant Mag. No:68’de, Ömer Madra’nın (Açık Radyo) önerisiyle derlemiştik.

Hulu’da yayınlanacak belgesel, Greta ve eylemleri hakkındaki ilk uzun metraj olacak. Geçtiğimiz aylarda Vice, Greta’dan aldığı ilhamla Avrupa’nın farklı noktalarında gençlerin örgütlenmesini konu eden Make the World Greta Again adlı kısa bir belgesel yayınlamıştı. Ayrıca, eylül ayında Tom Mustill’in yönetiminde Greta Thunberg ve George Monbiot’un iklim krizinin üstesinden gelme ve doğayı koruma vurgularıyla hazırlanan bir başka kısa film de The Guardian’da yayınladı.

Greta, “Gelecek için Cuma” eylemleri için geldiği İtalya’nın Torino kentinde 2020’yi “eylem yılı” olarak ilan etti ve “Küresel emisyon eğrisini büktüğümüz yıl olduğundan emin olmalıyız. İktidardakilere baskı uygulayacağız, hareket edeceklerinden ve sorumluluk alacaklarından emin olacağız.” dedi.

Yazı: Mine Metin
Fotoğraf: Paul Chiasson / AP