İkonik derginin yeni yaşı vesilesiyle 5 efsane “Rolling Stone” kapağı

Müzik, politika ve popüler kültür üzerine yoğunlaşan Rolling Stone’un ilk sayısı bundan tam 51 sene önce bugün yayınlandı. Yayın hayatını son sürat sürdüren derginin 51. yaş günü, tüm zamanların en ikonik 5 Rolling Stone kapağına bakmak için iyi bir gün.

Yazı: Gizem Kayar

John Lennon

John Lennon
Kasım 1967

Rolling Stone dergisi 1960 yılı sonlarında yayın hayatına bir müzik dergisi olarak başladıysa da sonraki sayılarında ilgi alanını ve odağını genişleterek daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Derginin kurucusu ve editörü Jann Wenner, Rolling Stone’u anlatırken derginin yalnızca müzik dergisi olmadığından, müziğin dokunduğu tüm davranış ve tutumları da içeren bir yayın olduğundan dem vuruyor. Derginin ilk sayısının kapağı John Lennon’a ayrıldı. Müziğiyle ve aktarımlarıyla dünya barışının en önemli simgelerinden biri haline gelmiş Lennon alıştığımızın aksine bir asker olarak karşımıza çıktı. John Lennon’ı 1967’de Richard Lester yönetmenliğinde çekilen How I Won the War filminde canlandırdığı karakter Gripweed ile kapağına taşıdı Rolling Stone.

John Lennon _ Yoko Ono

John Lennon & Yoko Ono
Ocak 1981

John Lennon’ın Jann Wenner ile olan dostluğu Lennon’ın Rolling Stone ile de farklı bir bağ kurmasını sağladı. John kariyeriyle ilgili çok bilinmeyen ve merak edilen detayların çoğunu dergiyle paylaştı. Beatles’ın dağılışının ardından yaptığı ilk açıklama da yine Rolling Stone’da yayımlanmıştı. Derginin 22 Ocak 1981’de yayımlanacak sayısı hem derginin tarihi hem de müzik dünyası açısından önemli bir kırılma noktasına işaret etti. Kapak çekimi için Annie Leibovitz John Lennon ve Yoko Ono’nun New York’taki dairesine girmiş ve ikilinin 1968’de yer aldığı Rolling Stone kapağına bir gönderme olması için kıyafetlerini çıkarmalarını istemişti. Öneriyi yalnızca biri kabul etti. Bu çekim Lennon’ın son fotoğraf çekimi oldu. Çekimden birkaç saat sonra Mark David Chapman tarafından New York’ta kaldığı otelin önünde vurularak öldürüldü.

nirvana

Nirvana
Nisan 1992

Nirvana’nın 1992 baharında kapak olduğu Rolling Stone sayısı da kesinlikle hafızalara kazınanlardan. Kurt Cobain’in şirketleşmiş bir derginin kapağında yer alırken giydiği tişörtün üzerinde “Şirketleşmiş dergiler berbattır” yazması çarpıcıydı. Aynı sayı için verdiği röportajda dergide yayımlanan çoğu şeye katılmadığını da söyledi. Rolling Stone, dönemin en çok ses getiren müzik gruplarından birinin yayın politikasını eleştirdiği bu röportajı yayımlayıp kapağına taşıyarak özgür bir medya organı olduğunun altını çizmek istemişti.

Britney Spears

Britney Spears
Mart 1999

Rolling Stone’un çok konuşulan bir diğer kapağı 1999’da Britney Spears’ın (ilk kez) yer aldığı kapak oldu. Daha çok sürreel işler üzerine odaklanan, espri anlayışını fotoğraflarına sıklıkla yansıtan fotoğraf sanatçısı David LaChapelle tarafından çekilen kapak, 17 yaşındaki sanatçının seksapelini ortaya koyduğu gerekçesiyle büyük sansasyon yarattı ve o dönem itibariyle büyük tartışmalara sebep oldu.

kanye west

Kanye West
Şubat 2006

Derginin gündem yaratmak konusunda oldukça güçlü bir repütasyona sahip Kanye West’i ağırladığı Şubat 2006 kapağı, şüphesiz Rolling Stone yayın tarihinin en çok konuşulan kapaklarından biri. Yine David LaChapelle tarafından fotoğraflanan Kanye, kafasına yerleştirilen dikenler ve suratındaki lekelerle İsa figürüne benzetildi. “The Passion of Kanye West” başlığıyla yayınlanan dergi farklı kesimlerden eleştiri oklarını üzerine çekti.