2004 Super Bowl’da yaşananların Janet Jackson’ın kariyerine yansımaları mercek altında

The New York Times bir süredir “The New York Times Presents” başlığı altında FX/Hulu ile iş birliği içerisinde, büyük ses getiren belgesel serileri hazırlıyor. Britney Spears’ın babasına karşı verdiği ve geçtiğimiz haftalarda kazandığı hukuki mücadelesinde yaşananları, gerçekleri ve teorileri detaylandıran Framing Britney Spears’ın ardından devamı niteliğinde olan Controlling Britney Spears da 24 Eylül’de erişime açılmıştı.

Sırada Janet Jackson’ı merkezine alan, yine The New York Times etiketiyle hazırlanıp 19 Kasım’da FX ve Hulu kataloğuna eklenecek bir yapım var. Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson isimli belgesel, 2004 Super Bowl’un devre arası performansında, Justin Timberlake’in Janet Jackson’ın göğsünü açığa çıkardığı olaya ve sonrasında Jackson’ın kariyerinde yaşanan değişikliklere odaklanıyor.

Basında wardrope malfunction (gardrop hatası) olarak adlandırılan fakat o günden bu yana Timberlake’in hatasını sorgulatan olay üzerine Janet Jackson’ın kariyeri düşüşe geçerken, Justin Timberlake’in o günden bugüne yıldızının parlamaya devam etmesi durumu sadece mizojini değil ırkçılık tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Öte yandan Framing Britney Spears’ın ardından Justin Timberlake’in Britney Spears ve Janet Jackson’dan kamuoyu önünde özür dilediğini de eklemeli: “Bu kadınlara değer veriyor ve saygı duyuyorum;  başarısız olduğumu biliyorum.”

Malfunction’ın yazarlığını ve prodüksiyonunu, The Jacksons: A Family Dynasty için de çalışmış olan Jodi Gomes üstleniyor. Belgeselde NFL ve MTV yöneticileriyle, Jackson’ın ailesiyle ve müzik endüstrisinin tanınmış isimleriyle yapılan röportajlar var.

Janet Jackson kendi hikâyesini anlatıyor

Janet Jackson’ı odağına alacak olan tek belgesel Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson olmayacak. Ocak 2022’de yayımlanacak olan Janet’ın ilk fragmanı, geçtiğimiz aylarda yayımlanmıştı. Tanıtımda “Bu benim hikâyem. Kendim anlatıyorum, başkasının gözünden değil.” diyor Janet Jackson. 2 bölümlük belgeselin büyük kısmı 2018’de, şarkıcının babası Joe Jackson’ın hayatını kaybettiği dönemde yapılan çekimlerden oluşuyor.

Yazı: Elif Çelik