Formdayız: “Framing Britney Spears” (2021, FX & Hulu)

Yönetmen: Samantha Stark
Editör: Liz Day
Formu dolduran: Ekin Sanaç

Ne hakkında?

Britney Spears, mahkeme kararıyla babası Jamie Spears’ın kendisine vasi olarak atandığı 2008’den beri kariyeri, kişisel yaşantısı ve finansal kaynaklarına dair kararlarını vermekten alıkonuluyor. New York Times’ın belgeseli de Britney’nin babasına karşı hâlen sürmekte olan hukuki mücadelesinde yaşananları, gerçekleri ve teorileri detaylandırmakta. 

Kariyerinin ilk günlerinden itibaren onunla röportaj yapanların, paparazzilerin, eski partneri Justin Timberlake’in ya da kamuoyunun hiç tınmadan iş birlikçilik ettiği sistematik şiddete, Britney’nin hikâyesini yeniden ele alarak bir bakış sunuyor. Britney’e dair bugüne kadar süregelmiş yanlış anlatıları ve algıları düzeltmeye çalışıyor.

İlk intiba?

Belgesel başlarken Britney Spears’ın dâhil olmadığı bir Britney Spears belgeseli izliyor olmanın farkındalığıyla bu bağlamdaki etik sorular hâliyle zihni kurcalıyor. Ama öte yandan bu belgeselin Britney Spears’ın hayatını paramparça eden, onun üzerinden milyonlar kazanan, hakkında varsayımlarda bulunan tüm failler ile onun adanmış hayranları; #FreeBritney aktivistleri hakkında olduğunu kavrıyorsunuz. Britney Spears’ın eski dostu ve asistanı Felicia Bulotta’nın belgesele konuşmaya nasıl karar verdiğini anlatırken yaptığı dokunaklı açıklama da burada dursun: “Ona niye ve nasıl âşık olduğumuzu hatırlayalım istedim.”

Derinlerde ne var?

#MeToo sonrası dönemden ABD toplumunun ve medyasının 90’lar sonu ve 2000’lerdeki toksik tutumuna bakmak; misojininin norm olduğu, akıl sağlığı konusunun bahsinin bile geçmediği bugünlerde kadın+’lara nasıl davranıldığına dair genel bir yüzleşme çağrısı yapmak. 

Bir yandan da belgesel elbette Britney Spears’ın hukuki mücadelesini gündeme taşımayı amaçladı ve bunu başardı. Nitekim gündeme oturmasıyla Netflix’in kendi Britney Spears belgeseli üzerinde çalıştığı haberi yayıldı. Hayranların bir kısmı Britney’nin dâhiliyeti olmaksızın hazırlanan ikinci bir belgeselin sınırı aşacağından, onun hikâyesinin sömürülmesi anlamına gelebileceğinden ötürü endişelerini dile getiriyor sosyal medyada.

İzlemeden önce bilmeniz gerekenler

Belgeselin yapımcıları Britney Spears’a ulaşmaya çalışmışlar ama bu çağrıyı alıp almadığına dair net bir bilgileri yok. Belgeselin arkasında tamamı kadınlardan oluşan bir araştırma ve prodüksiyon ekibinin olduğunu söylüyorlar. 

Soru işaretleri…

Britney ne zaman bu kayyumluktan kurtulup özgür kalacak? Ve bu zarar nasıl tazmin edilebilir?