İkonik tasarımcı Karl Lagerfeld 85 yaşında hayata veda etti

Moda ve sanatın sınırlarını bir ömüre sığması güç bir üretimle birbirine bağlayan yaratıcı yönetmen, sanatçı ve fotoğrafçı Karl Lagerferd 85 yaşında Paris’te hayata veda etti. Moda tarihinin en ikonik ve üretken isimlerinden biri olan Alman tasarımcı, 70 yıla yaklaşan kariyerinde başta Chanel ve Fendi gibi sektör devlerinin yaratıcı yönetmenliği olmak üzere, pek çok moda  markası ile birlikte çalıştı. At kuyruğu stilinde topladığı beyaz saçları, siyah gözlüleri, yüksek yakalı gömlekleri ve deri eldivenleri ile ikonikleşen gösterişli ve değişmeyen tarzıyla  20. yüzyılın en yaratıcı ve stil sahibi karakterlerinden olan Lagerferd modayı takip etmeyenlerin dahi tanıdığı bir simaydı.

Koleksiyonlarını hiç bir masraftan kaçınılmayan dev prodüksiyonlarla hayal edilmiş moda şovları ile sunan Lagerfeld’in geçtiğimiz aylarda Paris Moda Haftası’nda Chanel 2019 İlkbahar / Yaz koleksiyonunu tanıttığı şovu dağların süslediği derin bir ufka bakan dalgaların vurduğu insan yapımı bir plajda gerçekleşti. Daha önceleri ise şovlarında İsveç ve İzlanda’dan getirttiği buz ve kar ile bir 265 tonluk bir buzul, paspastan ketçaba tüm ürünlerin Chanel logosuyla sunulduğu bir alış veriş merkezi ve35 metrelik bir roket inşa ettiren Lagerfeld yaratıcılığını paranın söz konusu olmadığı ölçeklerde konuşturabilen nadir isimlerden biri.

Kıyafet koleksiyonlarının yanı sıra otel odalarından video oyunlarına, motorsiklet kasklarından ünlü kedisi Choupette’ten ilham alan bir makyaj setine varan geniş bir skalada tasarım yapan Lagerfeld, modanın kendisi için tüm diğer üretimlerinin ötesinde bir tutku olduğunu ise şu sözlerle idafe ediyor:

“Kötü veya iyi herşey modayı etkiliyor. Herhangi bi r gelişmenin etkisini modada diğer tüm sektörlere kıyasla daha hızlı görebilirsiniz. Moda bizim hayatlarımızı ve içinde yaşadığımız zamanı üretimine en hızlı yansıtan bir yaratım fırsatı sunuyor. Çünkü arabalar, tasarım ve mimari çok daha yavaş işliyor.”