“I’m Thinking of Ending Things”in senaryosunu okumak isteyen?

4 Eylül’de Netflix’te yayımlanan Charlie Kaufman filmi I’m Thinking of Ending Things, sinema sektörü için çalkantılı geçen bu yılın en başarılı yapımları arasında. Tabii filmin bu başarısında Ian Reid’in karanlık ve soğuğu iliklere kadar hissettiren romanının anlatım gücüyle Kaufman’ın güçlü kaleminin mükemmel uyumu sonucu ortaya çıkan senaryosu büyük rol oynamakta. Geçtiğimiz günlerde filmin meraklılarına Variety tarafından bir dev hizmet sunuldu ve filmin senaryosu paylaşıma açıldı.


Senaryoyu okurken Kaufman’ın dahice dokunuşlarına, karakterlerin birbiriyle geçişli karmaşasını görsel olarak nasıl kurguladığına ve romandaki bilinçli tutarsızlıkların ne şekilde yansımaları olduğuna tanık oluyoruz. Okuyucuda neredeyse her şeyin gerçekliğinden şüphe uyandıran hikâyedeki tekinsiz duyguyu Kaufman’ın filme nasıl nakşettiğinin detaylarına ulaşabiliyoruz. Akıllara kazınan okul koridorundaki bale sahnesinin senaryodaki tasvirini incelemek de zihin açıcı bir deneyim.

Geçtiğimiz ekim ayında I’m Thinking of Ending Things’in etkileyici senaryosu, Mill Valley Film Festivali’nin ev sahipliğinde Variety tarafından Senaryo Yazımında Yaratıcı Etki Ödülü ile onurlandırılmıştı. 

Ardından 13 Aralık’ta Boston Society of Film Critics’ten bir ödül daha kazandı. Eternal Sunshine of the Spotless Mind ile En İyi Senaryo dalında Oscar kazanmış ve defalarca da bu ödüle aday olmuş Kaufman için son filmiyle en azından yeni bir Oscar adaylığı yakalamanın işten bile olmadığı yönünde görüşler de hâkim.

Kaufman’ın gelecekteki olası projeleri

Charlie Kaufman, I’m Thinking of Ending Things’in son yönetmenlik işi olmasını planladığını belirtmişti. Ancak senaryo yazımına hız kesmeden devam etmekte. Şu sıralar, rüyaları ve rüyada olma hâlini mesele edinen Memory Police isimli proje ve Arthur Herzog’un aptallığa sebep olan bir virüs salgınını işlediği romanı IQ83’nin HBO bünyesinde hayata geçirilecek dizi uyarlaması ile meşgul.

Yazı: Biçem Kaya