İngiltere’den Tom Cruise ve "Mission: Impossible" ekibine karantina muafiyeti

ABD’den Birleşik Krallık’a seyahat etmek isteyen biriyseniz, COVID-19 taşımadığınızdan emin olunması için, 14 gün boyunca karantina altında tutuluyorsunuz. Tabii adınız Tom Cruise değilse… Salgının en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan İngiltere’de, şimdiye kadar 286 bin kişi virüsten etkilendi. Dolayısıyla -özellikle kıtalararası uçuşlarda- İngiliz hükümeti oldukça sıkı tedbirler uyguluyordu. Ülkenin Kültür Bakanı Oliver Dowden’ın yaptığı açıklamaya göre, Cruise’lu Mission: Impossible ekibi de dâhil olmak üzere, birçok film ekibi karantina kurallarından muaf tutulacak.

Birleşik Krallık’ın Dijital, Kültür, Medya ve Spor Dışişleri Bakanı Oliver Dowden; büyük bütçeli birçok yapımın Britanya’da çekildiğine dikkat çekti ve kısıtlı sayıda oyuncular ile çekim ekiplerinin -tedbirlere uymak şartıyla- karantinadan muaf tutulacağını açıkladı. Amaç, kameraların bir an önce kayda geçmesini ve endüstrinin kendisini toparlaması sağlamak… Alınan tedbirlerin başında ise ekiplerin kendi koruma alanlarından çıkmama ve bakanlığın verdiği izin belgesini taşıyor olma şartları var. Bu muafiyet ayrıca spor takımlarını da kapsıyor.

Dowden’ın geçtiğimiz hafta Cruise ile irtibata geçtiği ve Mission: Impossible 7 ile Mission: Impossible 8 filmlerinin durdurulan çekimleriyle ilgili bilgi aldığı açıklandı. Anlaşılan o ki, yapılan görüşmenin ardından bu şekilde bir karara gidilmiş. İngiltere’nin Leavesden bölgesindeki Warner Bros. Stüdyoları’nda çekimleri paralel şekilde gerçekleştirilen Mission: Impossible filmleri, koronavirüs pandemisi nedeniyle Şubat ayında askıya alınmıştı. Serinin yedinci halkasının, 19 Kasım 2021’de vizyona girmesi planlanıyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer