İranlı kadın müzisyenlerden direniş şarkıları

Yazı: İlayda Güler

İranlı bir düzine kadın müzisyen, İran İslam Cumhuriyeti’nde yaşayan kadınların mücadelesine destek olacak bir yardım fonu toplamak amacıyla bir araya geldi. “Zan, Zendegi, Azadi”den çevrilerek Woman Life Freedom adıyla Apranik Records tarafından yayımlanan 12 parçalık bir derleme albüme dönüşen bu buluşmadan elde edilen gelirin tamamı; aile içi şiddet, bağımlılık, evsizlik gibi sorunlar yaşayan İranlı kadın ve çocuklar için çalışan yardım kuruluşlarına aktarılacak.

Koleksiyon, kurallara uygun örtünmediği gerekçesiyle Tahran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra şiddete maruz bırakılıp, 16 Eylül 2022’de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin anısına ithaf edildi. Amini’nin ölümü, İran’da 2009’dan bu yana görülen en büyük protestolardan birinin fitilini ateşlemişti. Olayın ardından binlerce kadın Mahsa’nın katli üzerinden İran rejimine itiraz etmek için sokaklara döküldü; o günden bugüne 476’dan fazla protestocu öldü, 18.480’i ise tutuklandı.

Tüm bu yaşananlara sanatsal üretimleri aracılığıyla ses çıkarmak isteyen İranlı DJ’ler AIDA ve Nesa Azadikhah; electro, techno, ambient ve türlü deneysel sularda yüzen 10 kadın müzisyeni daha yanlarına alarak, ilhamını mevcut protestolardan alan bir uzunçalar hazırlanmasına ön ayak oldu. İkili, albümle ilgili hislerini şu sözlerle tarif ediyor: “Koleksiyonun teması olan güç, meydan okuma ve vahşet tüm parçalarda duyulabilir. Bu, İranlı kadınların özgürlük için zorlamaya devam ettiği enerjinin ta kendisidir.

Favorilerimizden biri olan, SarrSew imzalı açılış parçası “Wronka” ile ardındaki sıcaklığı sezdiren bir kapıdan içeri girdiğinizi hissedecek, albümde yol katettikçe direniş hâlinden gelip geçen pek çok duyguyu tadacaksınız; en çok da bir aradalığın verdiği yaratıcı güçle sıvazlanacak sırtınız.