İş Sanat 20. sezonunu 14 Kasım’da açıyor

Her sene programını klasik müzik, caz, dünya müziği, dans, edebiyat, çocuk oyunları gibi pek çok farklı türden zengin bir seçkiyle oluşturan İş Sanat’ın yedi ay sürecek 20. sezonu 14 Kasım’da başlayacak. Michael Haneke’nin beyaz perdeye uyarladığı Mozart’ın “Cosi Fan Tutte” operasının orkestra şefliğini üstlenen ve aynı zamanda Beethoven Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu olan Thomas Rösner’in yönetimindeki Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası’nın sahnede olacağı açılış gecesinde konser solisti ise Parlayan yıldızlar serisinden hatırladığımız yetenekli keman sanatçısı Demirhan Gökbudak olacak.

Yıldız isimlerin sahne alacağı klasik müzik etkinlikleri
Her sezonda İş Sanat programının önemli bir kısmını kaplayan klasik müzik konserleri yirminci sezonun da göze ilk çarpan etkinliklerini oluşturuyor. Piyanist Muhiddin Dürrüoğlu ve Fransız müzik festivallerinin bilinen ismi klasik trompetçi Romain Leleu, oda topluluğu Orchestra Royal de Chambre de Wallonie ile birlikte dinleyicilerin karşısında olacak. Orkestranın şefliğini Frank Braley üstleniyor. Alman piyanist Holger Groschopp, Berlin Filarmoni Orkestrası’nın solo kornisti Stefan Dohr, erken dönem müzik ve tarihsel performans pratiği üzerine uzmanlaşan timpanist Martin Piechotta ile beraber, 20 ülkenin müzisyenlerinden oluşan Mahler Oda Orkestrası eşliğinde sahnede olacak. Haydn’dan Ligeti ve Martinu’ya uzanan bir repertuar ile konser verecek topluluğu Fransız şef François-Xavier Roth yönetiyor. İzleyicilerini The Johann Strauss Gala’da Strauss valsleri ile buluşturacak olan İş Sanat, yeni sezonunda kendi salonunun dışına çıkarak, bu konserini Uniq Hall’da gerçekleştirecek.

30 yılı aşkın süredir ‘Bel Canto’ repertuarını temsil eden mezzo-soprano Vivica Genaux, Fabio Biondi yönetimindeki Europa Galante barok topluluğuyla izleyicilerin karşısına çıkacak. The Royal Concertgebouw Orkestrası üyelerinden oluşan Camerata Royal Concertgebouw Orkestrası, resital albümüyle Choc de Classica ve Diapason Decouverte ödüllerini alan Özbek piyanist Behzod Abduraimov yönetiminde İş Kuleleri Salonu’nda konser verecek. Abduraimov, yöneteceği bu konserin aynı zamanda solistliğini de üstleniyor.1993 yılında Gürcistanlı şef Djansug Kakhidze tarafından kurulan Tiflis Senfoni Orkestrası, “Sihirli Flüt” lakabıyla tanınan flüt virtüözü Şefika Kutluer’e eşlik ediyor. Konseri, Gürcistan Cumhuriyeti Yüksek Şeref ödüllü orkestra şefi Vakhtang Kakhidze yönetecek.

Caz etkinliklerinde İtalya ve Küba Melodileri
İtalya ve Küba’nın caz atmosferini İstanbul’a taşıyan İş Sanat programında Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa’nın, 2012 yılından beri beraber çaldığı caz trompetçisi Paolo Fresu ve caz dünyasının en yenilikçi ritim ustası olarak tanınan Hint perküsyonist Trilok Gurtu ile beraber vereceği performans sezonun ilk caz konserini işaretliyor. Caz duayeni Dee Dee Bridgewater’ın kızı, kendi şarkılarıyla olduğu kadar, yorumladığı efsanevi caz ve blues şarkılarıyla da dikkatleri çeken China Moses’ın konseri ve Kamerun’da müzisyen bir ailede dünyaya gelen bas gitarist Richard Bona’nın birlikte birçok projede çalıştığı Kübalı besteci/caz piyanisti Alfredo Rodriguez ve “cep kraliçesi” lakaplı davulcu Taylor Gordon ile beraber vereceği konser de sezonun diğer caz performansları olacak.

Dünya müziğinden ilham dolu performanslar
Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı, Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım Perşembe akşamı; akustik Batı Afrika müziği ve Manding tarzında şarkıların yer aldığı bir performans sergileyecek. 2004 yılından beri tüm dünyada konserler veren, dokuz albümü bulunan Portekizli gitarist ve şarkıcı Antonio Zambujo, İş Kuleleri Salonu’nda müzikseverlere cante alentejano ve fadonun kalbe dokunan örneklerini sunacak.

Tindersticks No Treasure But Hope albümünün turnesi kapsamında İstanbul’a geliyor
Geçen yılın en çok konuşulan filmlerinden High Life’ın soundtrack’inde de imzası olan İngiliz grup Tindersticks, No Treasure But Hope adlı yeni albüm turnesi kapsamında 15 Şubat akşamı İş Kuleleri Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Efsane grubun hayranlarına verdiğimiz bu müjdeye, hızla tükeneceğini tahmin ettiğimiz konser biletlerinin 8 Ekim’de satışa çıkacağı notunu da düşelim.

Türkiye özgün müziğinden ustalar İş Sanat sahnesinde
Unutulmaz besteleriyle Türkiye’de müziğin usta isimleri arasında yer alan müzisyen, söz yazarı ve besteci Özdemir Erdoğan, 27 Kasım Çarşamba akşamı, müzikseverleri nostaljik bir akşama davet ediyor. Türkiye’de arabesk fantezi müziğinin öncülerinden Ümit Besen, 26 Aralık Perşembe akşamı kendi eserlerini, yeni nesil seslerden Kalben, Selin Sümbültepe ve Melike Şahin ile birlikte seslendirecek. Rock müziğin duayenlerinden ve Anadolu müziğinin önemli temsilcilerinden Cahit Berkay, 22 Ocak Çarşamba akşamı, Cahit Berkay Antolojisi projesi ile 55. sanat yılının ilk konserinde İş Kuleleri Salonu’nda olacak.

Olga Pericet’ten flamenko gösterisi: La Espina
Olga Pericet Dans Topluluğu 2019 yazında Sadlers Wells’te sergilenen La Espina şovuyla 20 Şubat Çarşamba akşamı İş Kuleleri Salonu’nda sahne alacak. Kariyerine Madrid’de başlayan, 2018 yılında İspanya’nın en büyük dans ödülü “Premio Nacional de Danza” ile onurlandırılan Olga Pericet, The New Yorker tarafından “teknik açıdan usta bir dansçı” olmasının yanı sıra, “sanatsal olarak yeni şeyler denemekten korkmayan bir sanatçı” olarak nitelendiriliyor.

Edebiyatla müziğin buluşturan etkinlikler
Edebiyatımızın usta isimlerinin şiir ve hikâyeleri Serdar Yalçın’ın besteleriyle İş Kuleleri Salonu’nda bir araya geliyor. Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı ve izleyicileri ile ücretsiz olarak buluşan bu seride Nâzım Hikmet, Âşık Veysel, Cemal Süreya şiirleri ile Sait Faik Abasıyanık ve Yaşar Kemal hikâyeleri yer alacak.

12 Parlayan Yıldız Millî Reasürans’ta
İş Sanat’ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans’ta. 12 genç sanatçının sahne alacağı seri Kasım ayında başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu ödülü verilecek.

İş Sanat 20. sezon biletleri 8 Ekim’de piyasaya çıkıyor. Tüm detaylar için İş Sanat’ın websitesini takip edebilirsiniz.