İş Sanat’ın 3 gün sürecek “Edebiyat Günleri” başlıyor

Türkiye edebiyatının usta kalemlerinin şiir ve hikâyelerini özel dinletilerle edebiyatseverlerle buluşturan İş Sanat’ın “Edebiyat Günleri”, çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. 29 Mayıs Cuma itibariyle üç güne yayılacak etkinlikler İş Sanat’ın Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden takip edilebilecek.


“Edebiyat Günleri”yle ilk kez çevrimiçi platformlarda buluşuyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda sahnelenen şiir ve hikâye dinletilerinin kayıtlarının yanı sıra sanatçıların evlerinde kaydettiği performanslar ve Kibele Sanat Galerisi’nde 2015’te gerçekleşen Biz Mektup Yazardık sergisinden ayrıntıların paylaşıldığı bir seçki de paylaşılacak.

“Edebiyat Günleri”nin gün boyu sürecek etkinlikleri dolu dolu. Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Pelin Buzluk, Kemal Varol, Ethem Baran, Yalçın Tosun ve Melisa Kesmez hikâyelerini seslendirirken; Cevat Çapan ve Haydar Ergülen şiirlerini okuyacak. “Edebiyat Günleri” kapsamında duayen yazar Doğan Hızlan yakın dostları Cemal Süreye ve Özdemir Asaf’tan şiirler seslendirecek. Oyuncular Esra Bezen Bilgin ve Serhat Tutumluer, William Shakespeare’in bir aşk hikâyesinin işlendiği komedi türündeki Hırçın Kız adlı eserinden bir bölümle karşımızda olacak. Prof. Dr. Haluk Oral Nâzım Hikmet’in büyük dedesi Müşir Mehmet Âli Paşa’nın yazdığı “Eriha’nın Gülü” şiirinin ardındaki hikâyeyi anlatırken, Mehmet Birkiye İş Sanat’ın şiir ve hikâye dinletilerinin bugüne kadarki öyküsünü paylaşacak. 

Şiir sözlü şarkılara dair özel bir program da “Edebiyat Günleri”nin ilgi çekici bölümleri arasında. Evden yaptığı kayıtlarla festivale müzikleriyle konuk olacak isimler Yeni Türkü, Hüsnü Arkan ve Emrah Karaca. İş Sanat’ın “Edebiyat Günleri” kapsamında Spotify hesabında paylaştığı “Şiirlerden Şarkılar” başlıklı çalma listesi de ilgi çekici bir dinleme deneyimi sunuyor.

“Edebiyat Günleri”nin yayılacağı üç gün boyunca İş Sanat’ın YouTube kanalında geçtiğimiz yılların dinletilerinden kayıtları da izleyebileceksiniz. Can Yücel, Attilâ İlhan, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Sait Faik Abasıyanık şiir ve hikâye dinletilerinin tam kayıtları erişime açılacak. 

Üç günlük programın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.