Isabelle Huppert durmak bilmiyor

Isabelle Huppert gibi bir divanın anlı şanlı kariyerini detaylıca anlatmaya gerek var mı, bilemiyoruz. Jean-Luc Godard, Michael Haneke, Bertrand Tavernier, Claude Chabrol, Olivier Assayas, Catherine Breillat, Paul Verhoeven ve daha birçok büyük yetenekle çalışmış oyuncu; 20’den fazla filminin Cannes Film Festivali’nde gösterilmesiyle bir rekorun da sahibi. César Ödülleri’ne 16 kez aday gösterildi, 2 kez kazandı. Paul Verhoeven filmi Elle ile Oscar adaylığı almakla yetinmedi, Altın Küre’nin de sahibi oldu.

Sadece Fransız sinemasının divası değil, aynı zamanda en çalışkan oyuncularından biri olan Isabelle Huppert yeni projesini belirledi. Daha önce, bir Hannelore Cayre romanından uyarlanan Mama Weed’de birlikte çalıştığı yönetmen Jean-Paul Salomé (Arsène Lupin, Les braqueuses) ile bir araya geliyor Huppert. 

Caroline Michel-Aguirre’nin romanı La Syndicaliste’ten uyarlanan, ismi The Sitting Duck olarak açıklanan projenin senaryosu Salomé ile birlikte Fadette Drouard’a emanet. Oyuncu kadrosunda Huppert’in yanı sıra Benoit Magimel, Marina Fois, Alexandra Maria Lara, Grégory Gadebois ve François-Xavier Demaison gibileri bulunuyor.

Yaşanmış bir hikâyeden ilham alacak gerilim filminde Huppert, Mauren Kearney isimli bir muhbiri canlandıracak. Karnına kazınmış bir “A” harfi ve cinsel organında bir bıçakla, evindeki bir sandalyeye bağlı bir şekilde bulunuyor. Yaşadığı travma nedeniyle hafıza kaybı yaşayan Kearney’nin soruşturmadaki şüpheliler arasında bulunmasını gerektirecek detaylar ortaya çıkıyor.

Jean-Paul Salomeé “kadının iktidar alanlarındaki yeri kadar güncel ve yakıcı temalara olan klinik yaklaşımıyla ürküten bir dram” olarak betimlediği projesinin baş karakteri için “Avrupalı Erin Brockovich” benzetmesi yapıyor.

Berlin Film Festivali’nin Onur Ödülü Huppert’e

Berlin Film Festivali pandemi nedeniyle geçtiğimiz sene iki parça hâlinde, hibrit bir etkinlik olarak gerçekleşmişti. Bu kez fiziki koşullarda, 10-20 Şubat’ta düzenlenmesi planlanan 72. edisyonda jüri başkanı M. Night Shyamalan. 

Isabelle Huppert hem Onur Ödülü alacak hem de başrolünde rol aldığı son filmi About Joan festival kapsamında gösterilecek. Berlinale’nin Saygı Bölümü de kendisine ayrıldı. Kariyerinden yedi film –La dentellière, Sauve qui peut (la vie), La Ceremonie, La Pianiste, 8 Femmes, L’Avenir ve Elle- festival kapsamında gösterilecek.

Yazı: Elif Çelik