Hong Sang-soo’nun aralıksız üretiminin son halkası: “Introduction”

Güney Kore semalarından çıkmış auteur’lerden Hong Sang-soo, nevi şahsına münhasır bir isim. Prodüksiyon sürecinde verdiği ani kararlar, setteyken sık sık senaryo değiştirmesi ve filmlerini oldukça düşük bütçeyle kotarmasının yanı sıra, yaşayan en üretken sinemacılardan biri olmasıyla meşhur. Son on yılda on altı filme imza atan yönetmen, anlaşılan küresel bir salgının bile, üretim sürecine sekte vurmasına izin vermemiş.

Hong, geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapıp Gümüş Ayı’ya layık görülen The Woman Who Ran’ın ardından, 66 dakikalık siyah beyaz filmi Introduction ile gündemimizde. Yine Berlinale seçkisinin ana yarışma filmleri arasında olan yapım; yönetmenin diğer işlerinden aşina olduğumuz üzere küçük ölçekli bir öyküden, incelikli bir karakter analizi çıkaracak gibi… Filmden kısa bir klibin yanı sıra, sinopsis ve poster paylaşıldı.

Berlinale sayfasında Introduction, “aforizma sanatıyla kan bağı olan, şiirsel ve felsefi bir mücevher” olarak tasvir ediliyor. Senaryo, genç yaştaki Youngho’nun hayatından bir kesiti konu ediniyor: doktor babasının kliniğine gidip bir oyuncuyla tanışmasından, eğitimi için Berlin’e taşınacak kız arkadaşına vedasına; rahatsız edecek kadar güzel bir sanatçıya konuk oluşundan, arkadaşıyla yaptığı sahil gezisine dek… Kadroda Shin Seokho, Park Miso, Kim Youngho, Ki Joobong, Seo Younghwa, Cho Yunhee, Ye Jiwon, Ha Seongguk ve Hong filmlerinin değişmeyen yüzü Kim Minhee yer alıyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer


Yükleniyor...