İşçi Filmleri Festivali arşivinden filmler şimdi evinizde

Ulusal ve uluslararası mecralarda yapılması planlanan etkinlikler birer birer iptal ediliyor, erteleniyor veya dijital ortamda gösteriliyor. İşçi Filmleri Festivali de corona virüsü sebebiyle evinde kalanlar için internet üzerinden izleyebilecekleri festival filmlerini yayınlamaya başladı. 

Festivalin arşivinden her gün bir film yayınlayacak olan ekip, ilk filmini 19 Mart’ta ilgileriyle buluşturdu. İlk film Cem Kaya’nın yönettiği ve Yeşilçam’daki remake kültürünü inceleyen belgesel Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması (Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema). Bu muhteşem filmi buraya tıklayarak sendika.org üzerinden izleyebilir; yönetmen Cem Kaya ve Kunt Tulgar’la 2015’te Texas’ta gerçekleşen Fantastic Fest’te yaptığımız röportajı da buradan okuyabilirsiniz. 

Dün paylaşılan ikinci belgesel film Struma ise Türkiye’de ilk kez İşçi Filmleri Festivali’nde gösterilmiş bir yapım. Radu Gabrea yönetmenliğinde çekilen belgeselde Struma isimli bir gemideki 769 kişinin 9 hafta boyunca herkesin gözleri önünde bekletilmesini ve ölüme gönderilmesinin hikâyesi anlatılıyor. Struma’yı izlemek için buraya tıklamanız yeterli.

Bugün yayınlanan üçüncü ve -şimdilik- son film Düğmeler Savaşı (War of the Buttons). 2011 yapımı Christophe Barratier’in yönetmenliğindeki film, Louis Pergaud’nun aynı adlı romanından uyarlanmış. Daha önceleri de farklı dönemlerde uyarlanan film, 1944 Nazi işgalindeki Fransa’da geçiyor. Lebrac adındaki bir çocuğun başını çektiği çeteler savaşını anlatan filmde Lebrac’ın yerel Nazi sempatizanlarına yakalanma tehlikesi yaşayan Yahudi bir kıza duyduğu aşka da yer veriliyor. Düğmeler Savaşı’nı izlemek için de sizi buraya alalım.

Yazı: Işıl Saykan