Isınma turu: Denis Sulta

5-6-7 Mart tarihlerinde Zorlu PSM’nin farklı sahnelerine yayılacak Sónar Istanbul’un zengin programındaki en genç isimlerden biri olan Denis Sulta, kulüp müziğinin yeni nesil temsilcileri arasından orijinal işleriyle sıyrılıyor.

İskoçya’nın Glasgow şehrinde doğan ve genç yaşında şehrin önemli müzik mekânlarından Rubadub Records’ta çalışmaya başlayan Denis Sulta (ya da gerçek adıyla Hector Barbour), kendi miksteypleri ve prodüksiyonlarını 2010’ların ortasında paylaşmaya başladı. Glasgow’un elektronik müzik kültürünün önemli yapı taşlarından biri olan Dixon Avenue Basement Jams’den yayınladığı Sulta Selects Vol.1 ve L.A. Ruffgarden gibi kısa format yayınlarla ismini duyuran Denis Sulta, esas büyüsünü DJ setinin başına geçtiği kulüplerde yayıyordu.

Hipnotik ve yoğun bir enerjiyle kavrulmuş parçalarıyla trance, house, techno gibi türler arasında dilediği gibi dolanan Denis Sulta, aynı zamanda kürasyonunu üstlendiği kulüp gecesi Sulta Selects’i bir plak şirketine de dönüştürdü. 2016 ve 2017 yıllarında Sulta Selects etiketiyle kendi EP’lerini yayınlayan prodüktör, sonrasında hayata geçirdiği Sulta Selects Silver Service’le de farklı prodüktör ve DJ’lerin kayıtlarını basıp yaymaya, kulüplerin seçkilerine dahil etmeye başladı.

Hector Barbour, bir anlamda Denis Sulta projesinin temellerini oluşturan disko müzikle tanışmasının da kendi müziğini yapmaya başlamasının da iki ayrı dalda müzik diplomasına sahip babasının teşvikleri sonucunda olduğunu söylüyor. Barbour, Denis Sulta’nın yarattığı bir persona ve kendisinden farklı niteliklere sahip bir karakter olduğunu vurguluyor. Denis Sulta’nın sahnedeki enerjisi de alıştığınız DJ ve prodüktörlerden epey farklı. Tamamen eğlenmeye odaklanmış, bir anlamda şekilli bir DJ olarak sahne alsa da Barbour’u müzik yapmaya iten şey depresyondan kurtulma çabası olmuş. Sahnedeki bu kutlama halinin temelinde aslında daha karanlık bir zemin var anlayacağınız…

Denis Sulta’nın son yayını, Aye Spoake Te Sumwuhn & They Listenhd ismini taşıyan sekiz parçalık bir EP. İlham verici plak şirketi Ninja Tune’dan yayınlanan Aye Spoake Te Sumwuhn & They Listenhd, çoğu uzun soluklu ve sofistike beat’lerle bezeli bir ses evreninde yankılanıyor. Denis Sulta’nın Sónar Istanbul’da çalacağı sete hazırlanırken içinde vakit geçirmesi elzem olan bir EP olduğu şüphesiz.

Sónar Istanbul biletleri için buraya tıklamanız yeterli.