Isınma turu: Duman

25 Ocak Cumartesi akşamı Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamında Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek Duman konseri öncesinde, 90’lardan 2010’lara bir ısınma turu atalım…

Türkçe rock müziğin favori gruplarından Duman’ın başlangıç hikâyesine dönmek için soluğu 90’larda, solist Kaan Tangöze’nin ilk grubu Mad Madame’ın yanında almamız gerekiyor. Tangöze, ilk grubu Mad Madame ile 90’ların ilk yarısında Kemancı’nın yanı sıra İstanbul Ortaköy’de yer alan Flatline’ın hafta sonu programını ele geçirmişti. Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam, Stone Temple Pilots, Rage Against The Machine gibi grupların parçalarıyla şekillendirdiği grunge ağırlıklı repertuvarıyla Mad Madame, İstanbul’da dönemin rockçılarının zihninde unutulmaz anılar canlandırıyor.

Nitekim Tangöze, o dönemki grup arkadaşı Yakup Trana ile müzik okumak üzere 1994 yılında Seattle’ın yolunu tuttu. ABD’de parçalarını çeşitli toplama albümlerde yayınlatma fırsatı buldular. Kaan Tangöze iki yılın ardından Türkiye’ye dönme kararı aldı ve Mad Madame’ın Ari Barokas’lı kadrosuna o günlerde Kemancı’nın vazgeçilmezlerinden olan Batu Mutlugil’in grubu Blue Blues Band ile beraber çalışan Batuhan Mutlugil’i de dahil etti. Batuhan, Batu Mutlugil’in oğluydu. Ekip gitar-bas-vokal denkleminde aradıkları uyumu yakalayarak 90’ların sonunda Duman’ı kurmuş oldular. Davulun başına ise farklı dönemlerde Alen Konakoğlu ve Cengiz Baysal oturacaktı.

NR1 etiketiyle yayınlanan 1999 tarihli ilk albüm Eski Köprünün Altında ile kendine hızla ve tutkulu bir hayran kitlesi yaratan grup, 2000’leri sırasıyla Belki Alışmam Lazım, Seni Kendime Sakladım ve hayranlara duble CD’de sunulan Duman I/Duman II olmak üzere, üç stüdyo albümü daha paylaşarak kapattı.

Duman’ın ilk albümle yarattığı sadık hayran kitlesini çok daha geniş boyutlara taşıyan albüm, Sezen Aksu’nun “Her Şeyi Yak”ının sımsıkı bir yorumuna yer veren Belki Alışmam Lazım oldu. “Her Şeyi Yak” kısa sürede rock müziğin sahiplenmeyi beklediği bir marşa, Duman ise Anadolu müziğinin ördüğü farklı geçmiş katmanları sahiplenen tavrıyla Türkiye’de modern rock’ın en görkemli ismine dönüştü.

Duman, Seni Kendime Sakladım albümünde yer verdiği “En Güzel Günüm Gecem” parçasını konserlerinde ya da uzakta, ama her daim onunla olan hayranlarına ithaf etmişti. Grup hayranlarıyla olan sağlam ilişkisini “Çile Bülbülüm”ün yanı sıra Özdemir Erdoğan ve Müslüm Gürses coverlarına da yer veren Konser albümü ve Türkiye’de yayınlanan ilk DVD albüm olma özelliğini taşıyan Bu Akşam ile pekiştirdi.

Grup beşinci stüdyo albümü Darmaduman’ı 2013’te yayınladı. Polis şiddetini konu eden şarkı sözleriyle Gezi olaylarının yaşanmakta olduğu 1 Haziran 2013 tarihinde YouTube üzerinden yayınlanan ve paylaşım rekorları kıran “Eyvallah” parçasına da yer veren Darmaduman, yüklü protest ruhunun yanı sıra Duman’ın yıllar içerisinde Seattle kadar Mahzuni Şerif ve Neşet Ertaş’tan da ne denli beslendiğinin kaydını tutmaya devam etti.

Sonraki dönemde sırasıyla Kaan Tangöze ve Ari Barokas’ın solo albümleriyle yola devam etti Duman ekibi. 2015’te Tangöze, Gölge Etme isimli solosuyla akustik gitarı, mızıkası ve her zaman alıştığımız gibi lafını esirgemeyen ve dolandırmayan şarkılarıyla dinleyici karşısına çıktı. Ari Barokas’a akustik gitar ve vokalde kulak verdiğimiz Lafına Gücenme ise 2018’de yayınlandı. Duman’ın bir sonraki albümünün ne zaman hazır olacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. 

25 Ocak Cumartesi Zorlu PSM BKM iş birliğiyle Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek Duman konseri için biletler buradan alınabilir.