Isınma turu: Fakear XXF Very Very French Festival

Fransız Kültür işbirliği ile gerçekleştirilen XXF Very Very French Festival’ın bu akşam Zorlu PSM Studio’daki konuğu son dönemde farklı türleri elektronik müzik potasında eriterek kendine has bir stil yaratan genç prodüktör Fakear olacak. Açılışını caz geleneği içinde yetişmiş müzisyen Cléa Vincent, kapanışını ise Mousike’nin yapacağı gece için hızlı bir ısınma turu atıyoruz.

Fakear ismiyle tanıdığımız Théo Le Vigoureux Fransa’nın en tarihi bölgelerinden biri olan Normandy’de dünyaya geldi. Müzisyen bir aileden gelen ve çocukluğunu Maurice Ravel, Ismael Lo ve Cheb Mami gibi isimleri dinleyerek geçiren Fakear, müzik kariyerine ilk atılımını ise Fransa’nın bir diğer elektronik müzik yıldızı Superpoze ile beraber kurdukları bir ska-punk grubuyla yaptı.

Daha sonraları elektronik müzik kolajları ile yavaş yavaş ismini duyurmaya başlayan genç prodüktör, bağımsız plak şirketi Nowadays Records etiketiyle yayınlanan ilk EP’si Sauvage ve bunu takip eden teklisi La Lune Rausse ile global arenada önü kesilmeyecek bir yükselişin ilk adımını atmış oldu.

Müzik kariyerindeki bir sonraki aşamayı Japonya’da gerçekleştiren Fakear, uzak adada geçirdiği zamanın kendisi için ne kadar belirleyici olduğunu şu cümlelerle anlatıyor:

‘‘Bu ülke bana müzik için daha sağlam bir tutku ve detaylara daha yoğun bir odak sağladı. Hem kişisel hem de müzikal anlamda yeni bir aşamaya geçmemi sağladı. Benim bütün müzikal üretimim böyle şekilleniyor: belirli bir andaki hayal gücümün ve hislerimin müzikal resimlerini yaratıyorum. Bugünüm dünden farklı, yarınım da bugünümden farklı olacak.’’

Animal isimli ilk albümünü kaydetmek için aradığı ilhamı Paris’i terk edip dağlara yerleşerek bulan Fakear, bu albümde ‘‘daha ilkel, vahşi ve otantik’’ seslerin peşine düştüğünü söylüyor. İkinci albümü All Glows ise henüz taze raflarda yerini alırken, Fakear’ın tüm bu üretimlerinin arasında sürekli devam ettirdiği canlı setlerinin dinamik enerjisi ise genç dj/prodüktörün uluslararası arenada festivallerde ve kulüplerde sık sık karşımıza çıkan isimlerden birisi olmasını sağladı.