Isınma turu: Mark Eliyahu

Dünyanın dört bir yanında prestijli konser salonlarında gerçekleştirdiği sold-out performanslarla günümüz müzik sahnesinin en özel yeteneklerinden biri olduğunu ispatlayan Mark Eliyahu, 24 Ocak’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde. İsrailli müzisyeni geçtiğimiz yıl şubat ayındaki buluşmamızın ardından bir kez daha aynı sahnede dinlemeden önce kariyerinden önemli satır başlarıyla ısınma turuna çıkıyoruz.

Bir kemençe ustası olan Eliyahu’nun müzik serüveni dört yaşında keman çalmayı öğrenmesiyle başlamış 1998 yılında. 16 yaşındayken kemençeyi esas enstrümanı olarak benimsemesinde ise kilit rol oynayan isim 2015’te hayatını kaybeden Azeri müzisyen Habil Aliyev olmuş. Kısa bir süre sonra Bakü’ye taşınan ve burada Adalat Vazirov’la çalışmalara başlayan Eliyahu, 1999 yılında babası Piris Eliyahu’nun Azeri müzisyenlerle hayata geçirdiği The Spirit of the East projesinin hem kayıtlarında hem sahne performanslarında yer aldı. Kendi müziğini “Ruh, aşk ve barış” sözleriyle tanımlayan Mark Eliyahu, 2006 yılında ilk solo albümünü yayınladı. Voices of Judea, müzisyenin orta doğu ve balkan müziklerine dair birikimini ustalıkla bir araya getiren bir ilk albüm.

İlk albümünün gördüğü ilginin ardından farklı disiplinler için de müzik üretimine koyulan Mark Eliyahu, Aliza Elyon’un Simple Prayers isimli tiyatro oyunu için besteler yaptı. İsrail’de çeşitli tiyatro oyunları için çalışmalar yapan sanatçı, Hollanda’da Galili Dance ve Portekiz’de Gulbenkian Dance gruplarının da baş bestecisi oldu. Eliyahu’nun, ülkesi İsrail’in en önemli dansçılarından Orly Portal’ın dans ekibi eşliğinde gerçekleştirdiği performanstan bir kesit hemen aşağıda.

Henüz bitirdiğimiz 2010’larsa Mark Eliyahu’nun ününün dünyaya yayıldığı dönem oldu. 2012-2017 aralığında yayınlanan dört albüm ve tam anlamıyla büyüleyici canlı performanslarıyla uluslararası müzik sahnesinin aranan isimlerinden biri halini aldı. Bu albümlerden ilki, müzikal geleneklerinin içinde kavrulduğu coğrafyanın seslerini ve diğer önemli yeteneklerini bir araya getiren özel bir çalışma olan Ras Sinai Project albümü.

İsrail’in köklü plak şirketi The Eighth Note etiketiyle 2013’te yayınlanan 14 şarkılık Sands albümü, Eliyahu’nun karakteristik füzyonunun en nitelikli örneklerinden biri. Albüme ismini veren şarkı, babası Piris Eliyahu’nun bir bestesi ve belki de aynı albümde yer alan “Journey” ile birlikte Mark Eliyahu denince akla gelen ilk parçalardan biri. Mark Eliyahu’nun 1 Şubat 2019’da Zorlu PSM’de gerçekleştirdiği konserinden “Sands” performansı, sıradaki ziyaretinden neler beklemeniz gerektiğine dair güzel ipuçları taşıyor.

Üretimine asla ara vermeyen müzisyen, 2019 boyunca dört tekli yayınladı. Müziğini farklı estetiklerle kesiştirmekten hiçbir zaman çekinmeyen Eliyahu, bu parçalar için farklı prodüktör ve DJ’lerin –çoğunlukla deep house tınılarındaki- remikslerini de paylaştı. Bunlar arasında en büyük yankı uyandıran parçalardan biri olan “Endless”ı ve İsmail Alpaydın imzalı remiksini aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Mark Eliyahu’nun Let It Go turnesi kapsamında 24 Ocak akşamı gerçekleşecek Zorlu PSM konserinin biletleri için buraya tıklamanız yeterli.