Mix Festival’a geri sayım: Ali Farka Touré Band & Terakaft

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi gitaristleri arasında sayılan ve African Blues türünün yaratıcısı olarak adledilen Ali Farka Touré’nin vefatından sonra onun müziğini yaşatmaya devam eden Ali Farka Touré Band, Grammy ödüllü Tinariwen grubu kurucularının yeni projesi Terakaft ile beraber Mix Fetival kapsamında Zorlu PSM sahnesinde olacak. Her biri birbirinden değerli müzisyenlerden oluşan bu ekip hakkında çeşitli bilgiler toparladık.

1939 yılında Mali bölgesinde bulunan Kanau köyünde dünyaya gelen Ali Farka Touré ailesinin onuncu çocuğu olmasına rağmen tüm kardeşlerini bebeklik dönemlerinde çeşitli hastalıklar nedeniyle kaybetmiş. Afrika’da başka çocukları ölen ailelerin sağ kalan çocuklarına garip bir takma ad koyma geleneği nedeniyle ailesi tarafından inatçılığı ve azmi için eşek anlamına gelen “Farka” ismi verilen Touré özellikle Mali’nin geleneksel müziğini blues türüyle ile birleştiren tarzıyla tanınıyor.

Afrika’dan çıkarak bu kıtaya ait müziğin dünya çapında popülerleşmesini sağlayan nadir isimlerden biri olan ve “African blues” türünü global müzik sahnesine tanıtan Touré’ye takılan bir diğer takma isim ise “Afrikali John Lee Hooker” idi. Parçalarını Songhay, Tamasheq, Bambara, Fulfulde gibi farklı Afrika dillerinde söyleyen Touré 70’li yıllarda başladığı müzik kariyerini vefat ettiği 2006 yılına kadar sürdürdü. Pek çok farklı isimle müzikal anlamda işbirliği yapan ve yirmiye yakın albümü bulunan Touré’nin dünyaya ismini duyurduğu ilk albümü Ali Touré Farka (1976), kendisine Grammy ödülü getiren; Amerikalı gitarist Ry Cooder ile beraber çıkardığı Talking Timbuktu (1994) ve Malili müzisyen Toumani Diabaté ile yayınladığı In the Heart of the Moon (2005) albümleri ise efsanevi müzisyenin kariyerinde önemli kilometre taşlarını işaretliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=NpWUcI7bGmY
Bugüne kadar müzikleri çeşitli program, belgesel ve Bernardo Betolucci, Olivier Assayas gibi önemli yönetmenlerin filmlerinde de kullanılan Touré aynı zamanda Martin Scorsese’nin blues türünün köklerini Batı Afrika bölgesinde aradığı 2003 yapımı Feel Like Going Home belgeselinde de daha önce işbirliği yaptığı blues ve reggae sanatçısı Corey Harris ile beraber rol almıştı.

Mix Festival kapsamında sahne alcak olan Ali Farka Touré Band, Touré’ye çeşitli turnelerinde ve konserlerinde eşlik etmiş Grammy ödüllü Afel Bocoum ve Mahmadou Kelly gibi isimlerden oluşuyor. Bu gruba eşlik edecek diğer ekip Terekaft ise Sahara Çölü’nden çıkan bir rock grubu. 2001 yılında by Sanou Ag Ahmed ve efsanevi Tinariween grubunun üyelerinden Kedou Ag Ossad’ın kurduğu grup gene yıllar içinde çeşitli üyelerin eklenmesiyle büyüyerek ilerledi. Kesinlikle canlı izlenmesi gereken gruplardan biri olan Terekaft’ın Ali Farka Touré Band ile beraber verecekleri bu performans kaçıranların izleyenlerden sık sık dinleyeceği konserlerden biri olacak.